Հումանիտար բեռի մուտքը թույլ չտալը կհաստատի ԼՂ-ում ցեղասպանություն իրականացնելու Բաքվի մտադրությունը. վարչապետ (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Կառավարության հերթական նիստը: Նիստի սկզբում վարչապետն անդրադարձել է Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ հումանիտար օգնություն ուղարկելուն և Ադրբեջանի գործողությունների նպատակներին:
Ինչպես տեղյակ եք, Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին աջակցության կառավարման աշխատանքային խմբի որոշմամբ, խումբը գործում է, ստեղծվել է իմ որոշմամբ՝ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ, երեկ 361 տոննա հումանիտար օգնություն է ուղարկվել Լեռնային Ղարաբաղ 19 բեռնատար ավտոմեքենաներով: Հումանիտար օգնությունը երեկ հասել է Սյունիքի մարզի Կորնիձորի հատված՝ Լաչինի միջանցքի մուտքի հատված: Մենք խնդրել ենք, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչներն ընդունեն բեռը և տեղափոխեն Լեռնային Ղարաբաղ, որտեղ Լաչինի միջանցքի շուրջ 8 ամիս ապօրինի արգելափակված լինելու հետևանքով հումանիտար ճգնաժամ է հաստատված:
Ադրբեջանը, սակայն, խոչընդոտում է հումանիտար բեռների մուտքը Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ: Այս գործելակերպն անհասկանալի է, անընդունելի: Լաչինի միջանցքն ապօրինի արգելափակելու պատճառաբանությունն այն էր, թե իբր Հայաստանը միջանցքն օգտագործում է ռազմական նպատակներով: Սա, իհարկե, անհեթեթ պնդում է, բայց այդ պնդումն օգտագործվում է որպես պատրվակ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման համար:
Երեկ Լեռնային Ղարաբաղ ուղարկված 19 բեռնատարների պարունակությունը հետևյալն է՝ ալյուր՝ 100 տոննա, մակարոնեղեն՝ 80 տոննա, շաքարավազ՝ 60 տոննա, բուսական յուղ՝ 40 տոննա, կաթի փոշի՝ 40 տոննա, աղ՝ 20 տոննա, մանկական կեր՝ 12 տոննա, դեղորայք՝ 9 տոննա: Ընդհանուր առմամբ, ինչպես արդեն նշեցի, 361 տոննա:
Երևանից շարժվելուց առաջ Հայաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագետները հրավիրվել և ծանոթացել են Շահումյանի հրապարակում կայանված այդ բեռնատարների վերը հիշատակված պարունակությանը: Ինչո՞ւ ուրեմն Ադրբեջանը թույլ չի տալիս այդ բեռների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ, միթե՞ ոչ այն պատճառով, որ Ադրբեջանի իրական նպատակը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին սովի մատնելն է, ցեղասպանության ենթարկելը:
Անկախ մեր գնահատականներից, սակայն, մենք սպասում ենք Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբին՝ Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված, պաշտոնական Բաքվի դրական արձագանքին, որովհետև հումանիտար բեռի մուտքի թույլ չտալը ընդամենը կհաստատի Լեռնային Ղարաբաղում ցեղասպանություն իրականացնելու Բաքվի մտադրության մասին մտավախությունները: Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ սպասող հումանիտար բեռների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ, ընդհակառակը, կնպաստի տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու ջանքերին, դրական քայլ կլինի վստահության մթնոլորտի հաստատման ճանապարհին:

Недопущение въезда гуманитарного груза лишь подтверждает намерение Баку совершить геноцид в НК: премьер-министр (видео)
Запрет на ввоз гуманитарного груза, отправленного из Армении в блокадный Нагорный Карабах, лишь подтверждает существующие опасения относительно намерения Баку совершить геноцид в Нагорном Карабахе. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства.
Премьер-министр напомнил, что 26 июля, по решению рабочей группы по поддержке населения Нагорного Карабаха в условиях гуманитарного кризиса, в Нагорный Карабах на 19 грузовиках была отправлена  361 тонна гуманитарной помощи. 26 июля гуманитарная помощь достигла Корнидзора, въезда в Лачинский коридор.
«Мы запросили, чтобы представители российских миротворческих сил, дислоцированных в Нагорном Карабахе, приняли груз и переправили его в Нагорный Карабах, где из-за незаконной блокады Лачинского коридора в течение 8 месяцев начался гуманитарный кризис. Но Азербайджан препятствует ввозу гуманитарных грузов в Нагорный Карабах по Лачинскому коридору. Такая практика непонятна и неприемлема», - сказал Пашинян.
Причина незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора заключалась в том, что Армения, якобы, использовала этот коридор в военных целях. Премьер-министр назвал это утверждение абсурдным, отметив, что оно использовалось как предлог.
В 19 грузовиках, отправленных в НК, были: мука: 100 тонн, макаронные изделия: 80 тонн, сахар: 60 тонн, растительное масло: 40 тонн, сухое молоко: 40 тонн, соль: 20 тонн, детское питание: 12 тонн, медицинские препараты: 9 тонн. До выезда из Еревана с содержимым этих грузовиков ознакомились  аккредитованные в РА зарубежные дипломаты.
«Почему же тогда Азербайджан не пропускает эти грузы в Нагорный Карабах, не потому ли, что реальная цель Азербайджана – подвергнуть голоду народ Нагорного Карабаха, подвергнуть его геноциду? Однако, вне зависимости от наших оценок, мы все еще ждем положительного ответа от российских миротворческих сил и официального Баку. Недопущение ввоза гуманитарного груза лишь подтвердит опасения о намерении Баку совершить геноцид в Нагорном Карабахе», - заключил Пашинян.
По словам премьер-министра, въезд гуманитарного груза, стоящего у Лачинского коридора, будет способствовать усилиям по установлению мира в регионе и станет позитивным шагом на пути установления атмосферы доверия.