Տեղի է ունեցել Արցախում հումանիտար ճգնաժամի կառավարման աշխատանքային խմբի հերթական նիստը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀուլիսի 25-ին փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետի որոշմամբ ստեղծված՝ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի կառավարման աշխատանքային խմբի հերթական նիստը:
Նիստի ընթացքում քննարկվել է 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը:
Աշխատանքային խումբն արձանագրել է, որ հունիսի 15-ից ի վեր անհնար է դարձել մինչ այդ ՌԴ խաղաղապահ ուժերի և Կարմիր Խաչի միջոցով իրականացված խիստ սահմանափակ ծավալով հումանիտար բեռների տեղափոխումը:
Դրա պատճառով Լեռնային Ղարաբաղում արձանագրվել է առաջին անհրաժեշտության ապրանքների՝ սննդամթերքի, դեղորայքի, բժշկական և հիգիենայի պարագաների, վառելիքի սուր պակաս, որը գումարվելով էլեկտրականության մատակարարման խափանմանը, առողջապահական համակարգի, կրթական հաստատությունների և սոցիալական ծառայությունների գործունեության խաթարմանը և գյուղատնտեսական աշխատանքների դադարեցմանը՝ հանգեցրել է աղետալի հետևանքների:
Արձանագրվել է ստեղծված իրավիճակի հատկապես ծանր ազդեցությունը բնակչության խոցելի խմբերի՝ երեխաների, հղի կանանց, հաշմանդամություն ունեցող անձանց, տարեցների և խրոնիկ հիվանդների վրա:
Աշխատանքային խումբը որոշումներ է կայացրել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը պարենային և բժշկական հրատապ հումանիտար աջակցության վերաբերյալ:

FB_IMG_1690305497831
Под председательством вице-премьера Тиграна Хачатряна 25 июля состоялось очередное заседание созданной по решению премьер-министра Республики Армения Рабочей группы по управлению гуманитарным кризисом в Нагорном Карабахе.
В ходе заседания был обсужден гуманитарный кризис, возникший в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора с 12 декабря 2022 года.
Рабочая группа констатировала, что с 15 июня стала невозможной осуществляемая российскими миротворческими силами и Международным комитетом Красного Креста перевозка гуманитарных грузов в очень ограниченном объеме. Из-за этого в Нагорном Карабахе зафиксирована острая нехватка товаров первой необходимости, таких как продовольствие, лекарства, средства гигиены и топлива, что, вдобавок к сбоям подачи электроснабжения, нарушению работы системы здравоохранения, образовательных учреждений и социальных служб, прекращению сельскохозяйственных работ, привело к катастрофическим последствиям.
Было констатировано особенно тяжелое воздействие сложившейся ситуации на уязвимые группы населения: детей, беременных женщин, лиц с инвалидностью, пожилых и хронических больных.
Рабочая группа приняла решения о срочной гуманитарной помощи продовольствием и медикаментами населению Нагорного Карабаха.