Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ կայացել է ՓՄՁ զարգացման խորհրդի հերթական նիստը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՓոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ այսօր՝ հուլիսի 19-ին, տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության զարգացման խորհրդի 21-րդ նիստը։
Ողջունելով Խորհրդի անդամներին՝ փոխվարչապետը նշել է, որ փոքր և միջին ձեռնարկությունների գործունեության և շարունակական աճի համար բարենպաստ ինստիտուցիոնալ միջավայրի ձևավորումը Կառավարության առաջնահերթություններից է։ Խաչատրյանը վստահություն է հայտնել, որ մասնավոր հատվածի հետ համագործակցության արդյունքում գործարար միջավայրն իրավակարգավորող շրջանակը շարունակաբար կլավարկվի՝ բարենպաստ պայմաններ ստեղծելով փոքր և միջին ձեռնարկությունների կայուն զարգացման համար։
Ամփոփելով նախորդ նիստի ընթացքում ընդունված որոշումների կատարման արդյունքները՝ Խորհրդի անդամները անդրադարձ են կատարել բարենպաստ գործարար միջավայրի ապահովման տեսանկյունից մի շարք կարևոր հարցերի, այդ թվում՝ գործատուի կողմից օրենքով սահմանված կարգով աշխատավարձ չհաշվարկելու կամ չվճարելու դեպքում սահմանված պատասխանատվության վերանայման հնարավորությանը, հսկիչ դրամարկղային մեքենաների կիրառության կանոնների խախտման համար նախատեսված տուգանքների հիմնավորվածությանը, ինչպես նաև արտահանման գործընթացում ի հայտ եկող խնդիրներին։
Շնորհակալություն հայտնելով Խորհրդի անդամներին առարկայական և արդյունավետ քննարկման համար՝ փոխվարչապետ Խաչատրյանը հույս է հայտնել, որ պետական կառավարման մարմինների հետ այս ընթացքում ձեւավորված սերտ համագործակցությունը կլինի շարունակական՝ թույլ տալով արդյունավետ կերպով հասցեագրել փոքր և միջին ձեռնարկությունների գործունեության ընթացքում ի հայտ եկող խոչընդոտները։

Под председательством вице-премьера Тиграна Хачатряна состоялось очередное заседание Совета по развитию МСП
Поддержи А1+!Под председательством вице-премьера Тиграна Хачатряна 19 июля состоялось 21-е заседание Совета по развитию малого и среднего предпринимательства Республики Армения.
Приветствуя членов Совета, Тигран Хачатрян отметил, что формирование благоприятной институциональной среды для деятельности и постоянного роста малого и среднего предпринимательства является одним из приоритетов правительства. Вице-премьер выразил уверенность, что в результате сотрудничества с частным сектором рамки по регулированию бизнес-среды будут постоянно совершенствоваться, создавая благоприятные условия для устойчивого развития малых и средних предприятий.
Подводя итоги реализации принятых на предыдущем заседании решений, члены Совета коснулись ряда важных вопросов в контексте обеспечения благоприятной деловой среды, в том числе возможностей пересмотра ответственности в случае неначисления или невыплаты работодателем заработной платы в установленном законом порядке, обоснования штрафов за нарушение правил использования контрольно-кассовых машин, а также возникающих в процессе экспорта проблем.
Поблагодарив членов Совета за предметное и результативное обсуждение, вице-премьер Хачатрян выразил надежду, что сложившееся за этот период тесное сотрудничество с органами государственного управления будет непрерывным, что позволит эффективно устранять возникающие в ходе деятельности малых и средних предприятий препятствия.