Հայաստանում դատապարտում են Շառլ Միշելի մամլո հայտարարությունը
Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության մի խումբ կազմակերպությունների համատեղ հայտարարությունը Շառլ Միշելի մամլո հայտարարության վերաբերյալ
Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության ներքոստորագրյալ կազմակերպություններն անհանգստություն են հայտնում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի՝ հուլիսի 15-ին վարչապետ Փաշինյանի և նախագահ Ալիևի հետ վերջին եռակողմ հանդիպումից հետո արված մամուլի հայտարարության վերաբերյալ։ Մասնավորապես, մենք մտահոգված ենք, որ հայտարարությունը նույնացնում է Լաչինի միջանցքը և Աղդամը՝ որպես ներկայիս հումանիտար ճգնաժամի լուծման տարբերակներ: Այս առաջարկն անտեսում է այն փաստը, որ հումանիտար ճգնաժամի սկզբնաղբյուրն Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի (ԼՂ) շարունակական շրջափակումն է, ԼՂ բնակչությանը սովի և թերսնման ենթարկելը՝ նրանց հարկադրաբար ենթարկեցնելու Բաքվի պահանջներին, կամ ավելի վատ՝ ֆիզիկապես դուրս մղելու տարածքից։ Ավելին, այն չի լուծում մարդու իրավունքների մյուս շարունակական խախտումները՝ ներառյալ ազատ տեղաշարժը, առողջապահական ծառայություններից օգտվելը, կրթության հասանելիությունը և այլն: Մենք մտավախություն ունենք, որ եթե այս առաջարկն առաջ մղվի, այն կվատթարացնի ներկայիս ծանր իրավիճակը՝ վտանգի ենթարկելով Լեռնային Ղարաբաղում մարդկանց կյանքը:
Լաչինի միջանցքն այլընտրանք չունի։ Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի  փետրվարի որոշումը (վերահաստատված 2023թ․ հուլիսին) հաստատում է միջանցքը մարդկանց, ապրանքների և տրանսպորտային միջոցների ազատ անցման համար բաց պահելու կարևորությունը։ Սակայն ադրբեջանական կողմը ոչ միայն անտեսել է այս որոշումը, այլ էլ ավելի է խստացրել ամիսներ տևող շրջափակումը։ «Այլընտրանքային» ուղիների շուրջ քննարկումը, ինչպիսին է Աղդամը, հումանիտար ճգնաժամի բուն պատճառին անդրադառնալու փոխարեն, միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղում է խնդրի սկզբնաղբյուրից՝ Ադրբեջանի կառավարության կողմից մարդասիրական միջանցքի անօրինական շրջափակումից և էթնիկ զտումների քաղաքականությունից: Աղդամի ճանապարհի շահագործումն ակամա կաջակցի այս քաղաքականությանը՝ Ադրբեջանին լրացուցիչ քաղաքական և տնտեսական ճնշման լծակներ տալով ԼՂ հայ բնակչության դեմ և էլ ավելի խարխլելով նրանց իրավունքները:
Սովահարությունը, որպես բանակցային մարտավարություն օգտագործելը, չպետք է նորմալացվի։ Եթե ամբողջական շրջափակման ներկայիս իրավիճակը պահպանվի, Աղդամի միջոցով սննդամթերք և ապրանքներ առաջարկելը նման է պատանդ վերցնելուն և խաթարում է ԼՂ-ի և Ադրբեջանի միջև վստահություն ստեղծելու ցանկացած ջանք Բաքու-Ստեփանակերտ հնարավոր երկխոսության համատեքստում: Եթե միջազգային հանրությունը ենթարկվի Ադրբեջանի ապօրինի գործողություններին և էթնիկ զտումների հստակ մտադրություններին, ապա այն փաստացի կվավերացնի Լաչինի միջանցքի անօրինական փակումը և 2022 թվականի դեկտեմբերից ի վեր 120 հազար մարդկանց շրջափակումը: Ավելին, այն կլեգիտիմացնի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների չկատարումը և կվարկաբեկի բոլոր գործող և ապագա համաձայնագրերը կամ միջազգային իրավական որոշումները:
Շառ Միշելի հայտարարությունը վերաբերում է նաև անզգուշությամբ սահմանի հակառակ կողմն անցած զինծառայողների ազատ արձակման դյուրացմանը։ Թեև սա կարևոր է, սակայն առանցքային է, որ մոռացության չտրվի բոլոր կալանավորված անձանց և ռազմագերիների ճակատագիրը: Ադրբեջանում կա առնվազն 35 հաստատված ռազմագերի և կալանավորված քաղաքացիական անձ։ Եղել են հավաստի տեղեկություններ, որ նրանք ենթարկվել են խոշտանգումների և անմարդկային, նվաստացուցիչ վերաբերմունքի: Նրանցից երկուսն առևանգվել են այս տարվա սկզբին Հայաստանի տարածքից, և Ադրբեջանի դատարանը նրանց դատապարտել է երկարաժամկետ ազատազրկման՝ «դիվերսանտների» խմբին մատակարարման փորձի և «զինված ահաբեկչության դավադրության» համար «սահմանազանցության» համար: Նման կեղծ դատավարություններ տեղի են ունեցել նաև 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո գերի ընկած այլ կալանավորների մասով։ Ակնհայտ է, որ ներկա պայմաններում արդարադատության հասանելիությունն անհնար է։ Ավելին, Ադրբեջանը, կարծես թե, այս ձերբակալվածներին պահում է որպես սակարկության առարկա բանակցությունների ընթացքում։
Այսպիսով, մենք հորդորում ենք միջազգային հանրությանը.
• առաջնահերթություն տալ Լաչինի միջանցքի անհապաղ ապաշրջափակմանն ուղղված ջանքերին` համաձայն Արդարադատության միջազգային դատարանի վճռին,
• միավորել ջանքերը՝ նպաստելու բոլոր ռազմագերիների և այլ կալանավորված անձանց անհապաղ և անվերապահ ազատմանը:

В Армении осуждают заявление для прессы Шарля Мишеля
Организации гражданского общества Армении выражают обеспокоенность последним заявлением председателя Европейского совета Шарля Мишеля.
“Нижеподписавшиеся организации гражданского общества в Армении выражают свою тревогу в связи с заявлением для прессы от 15 июля, сделанным председателем Европейского совета Шарлем Мишелем после последней трехсторонней встречи с премьер-министром Пашиняном и президентом Алиевым.
В частности, мы обеспокоены тем, что в заявлении Лачинский коридор и Агдам приравниваются к вариантам решения нынешнего гуманитарного кризиса. В этом предложении игнорируется тот факт, что источником гуманитарного кризиса является продолжающаяся блокада Нагорного Карабаха со стороны Азербайджана, который подвергает население Нагорного Карабаха голоду и недоеданию, чтобы заставить их подчиниться своим требованиям или, что еще хуже, физически вытеснить их с территории.
Более того, заявление не учитывает другие продолжающиеся нарушений прав человека, включая свободу передвижения, доступ к медицинскому обслуживанию, доступ к образованию и т.д. Мы опасаемся, что если это предложение будет реализовано, это ухудшит текущую тяжелую ситуацию, поставив жизнь людей в Нагорном Карабахе в опасности.
Лачинский коридор не имеет альтернативы. Решение Международного суда от февраля 2023 г. (подтвержденное в июле 2023 г.) подтверждает важность сохранения коридора открытым для свободного передвижения людей, товаров и транспортных средств. Однако азербайджанская сторона не только проигнорировала решение МС, но и еще больше ужесточила многомесячную блокаду. Вместо устранения первопричины гуманитарного кризиса обсуждение «альтернативных» маршрутов, таких как Агдамский, отвлекает внимание международного сообщества от источника проблемы – незаконной блокады гуманитарного коридора и политики этнических чисток со стороны азербайджанского правительства. Ввод в эксплуатацию Агдамской дороги непреднамеренно поддержал бы эту политику, предоставив Азербайджану дополнительные политические и экономические рычаги воздействия на армянское население Нагорного Карабаха и еще больше ущемив их права.
Использование голода в качестве переговорной тактики не должно становиться нормой. Если нынешняя ситуация тотальной блокады сохранится, предложение продовольствия и припасов через Агдам будет напоминать захват заложников и подорвет любые усилия по укреплению доверия между Нагорным Карабахом и Азербайджаном в контексте возможного диалога между Баку и Степанакертом. Если международное сообщество уступит незаконным действиям Азербайджана и его явным намерениям этнической чистки, оно фактически подтвердит неправомерное закрытие Лачинского коридора и пленение 120 000 человек с декабря 2022 года. Более того, такое одобрение узаконило бы несоблюдение постановления Международного суда и дискредитировало бы все существующие и будущие соглашения или международно-правовые постановления.
Кроме того, в заявлении говорится об облегчении возвращения солдат, которые непреднамеренно переходят на другую сторону. Хотя это важный вопрос, крайне важно, чтобы судьба всех задержанных и военнопленных не была забыта. В Азербайджане находится не менее 35 подтвержденных военнопленных и других удерживаемых гражданских лиц. Имеются достоверные сообщения о том, что они подвергались пыткам и бесчеловечному и унижающему достоинство обращению. Двое из них были похищены в начале этого года из самой Армении, и суд в Азербайджане приговорил их к длительным срокам тюремного заключения за якобы «незаконное проникновение», за якобы попытку снабжения группы «диверсантов» и за якобы «вооруженный террористический заговор». Подобные фиктивные суды имели место и в отношении других пленных лиц, захваченных во время и после 44-дневной войны. Очевидно, что доступ к правосудию в нынешних условиях невозможен. Более того, Азербайджан, по-видимому, использует этих военнопленных в качестве разменной монеты в процессе переговоров.
Поэтому мы искренне призываем международное сообщество:
- уделить первоочередное внимание усилиям по немедленному разблокированию Лачинского коридора в соответствии с постановлением Международного суда,
- объединить усилия для содействия немедленному и безоговорочному освобождению всех военнопленных и других удерживаемых лиц”.