Միջազգային հանրությունը կա՛մ պետք է ընդունի, որ կիսում է 120.000 հայի սովի, էթնիկ զտումների պատասխանատվությունը, կա՛մ պետք է քայլեր ձեռնարկի. Մարուքյան
Հայաստանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը Թվիթերի իր միկրոբլոգում կոչ է արել միջազգային հանրությանը միջոցներ ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազարի հայերին Ադրբեջանի որդեգրած էթնիկ զտումից փրկելու համար:
«Ադրբեջանն ամեն օր ապացուցում է, որ ի վիճակի չէ անգամ ապահովելու այն նարատիվները, որոնք ձևակերպում է միջազգային հանրության աչքի առաջ։
Օրինակ՝ Ադրբեջանը պնդում էր, որ իրենք ցանկանում են ինտեգրել Լեռնային Ղարաբաղի հայերին, և որ նրանք իրենց քաղաքացիներն են։
Միջազգային հանրությունը Ադրբեջանից պահանջել է վստահության ամրապնդման միջոցներ ձեռնարկել և ուղիղ բանակցություններ սկսել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ներկայացուցիչների հետ՝ ներդնելով միջազգային մեխանիզմ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության երաշխիքներով։ Դրան ի պատասխան՝ մինչ քրիստոնյա հայերին ինտեգրելը, Ադրբեջանը նրանց սպանում է՝ կազմակերպելով տարբեր դիվերսիոն գործողություններ, այնուհետև ոչնչացնում է քրիստոնեական եկեղեցիներն ու քրիստոնեական ժառանգության հուշարձանները, հետևաբար՝ Ադրբեջանը քրիստոնյա հայերին ինտեգրելու ծրագիր չունի։
Ավելին, շուրջ 7 ամիս դադարեցնում է գազի ու էլեկտրաէներգիայի մատակարարումները, շրջափակման մեջ է պահում Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանը, արդեն գրանցվել են սովի պատճառով երեխաների մահվան դեպքեր։
Բնականաբար, այս քայլերով Ադրբեջանը իրականացնում է միջազգային քրեական հանցագործություն՝ բոլորին հասկացնելով, որ վստահության ամրապնդման միջոցներ չի ձեռնարկում։ Ընդհակառակը, դա ցույց է տալիս, որ վարվող քաղաքականությունն ուղղված է ոչ թե հայ ժողովրդի ինտեգրմանը, այլ Լեռնային Ղարաբաղն էթնիկ զտման ենթարկելուն՝ վերջին հաշվով այն վերածելով հողակտորի՝ առանց ժողովրդի։
Այս ակնհայտ փաստերի ճնշման տակ, որոնք արդեն իսկ ապացուցված են հանգամանքներով, միջազգային հանրության լիբերալ ժողովրդավարության ինստիտուտները կամ պետք է ընդունեն, որ իրենք մեղսակից են Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության՝ 120000 քաղաքացիների, այդ թվում՝ 30000 երեխաների սովին, սպանություններին և էթնիկ զտումներին, կամ հստակ քայլեր ձեռնարկեն միջազգային միջամտության տեսքով՝ դադարեցնելու մարդկության դեմ այդ հանցագործությունները։
Հակառակ դեպքում 21-րդ դարը կնշանավորվի մարդու իրավունքների ևս մեկ զանգվածային խախտմամբ, ավելի որոշակի՝ միջազգային քրեական հանցագործությամբ, որը միջազգային հանրությունը դեռ կարող է կանխել»:

Международное сообщество должно либо признать, что они разделяют политику измора и этнических чисток 120 000 армян Нагорного Карабаха, либо предпринять шаги
Поддержи А1+!Азербайджан ежедневно доказывает, что он даже не способен представить международному сообществу те нарративы, которые он формулирует.
Такое мнение на своей странице в Twitter выразил посол по особым поручениям Армении Эдмон Марукян, касаясь политики, проводимой официальным Баку в отношении Нагорного Карабаха.
Относительно утверждения Азербайджана, что они хотят интегрировать армян Нагорного Карабаха и что они являются их гражданами, Марукян подчеркнул, что международное сообщество потребовало от Азербайджана принятия мер по укреплению доверия и начала прямых переговоров с представителями армян Нагорного Карабаха, внеся в международный механизм гарантии прав и безопасности армян Нагорного Карабаха.
«В ответ на это, вместо того, чтобы интегрировать армян-христиан, Азербайджан убивает их, организуя различные диверсионные мероприятия, затем уничтожает христианские церкви и памятники христианского наследия, поэтому у Азербайджана нет плана по интеграции армян-христиан. Более того, около 7 месяцев прекращена подача газа и электричества, он держит в блокаде армянское население Нагорного Карабаха, уже есть случаи гибели детей», - написал Марукян на своей странице в Twitter.
Он считает, что такими действиями Азербайджан совершает международное уголовное преступление, давая всем понять, что не предпримет мер по укреплению доверия. Это показывает, что проводимая политика направлена не на интеграцию армянского народа, а на то, чтобы подвергнуть Нагорный Карабах этнической чистке, в конечном итоге оставив землю без народа.
«Под давлением точных аргументов, подтвержденных фактами, либерально-демократические институты международного сообщества должны либо признать, что они разделяют политику измора, убийств и этнических чисток 120 000 армян Нагорного Карабаха, в том числе 30 000 детей, либо предпринять шаги вмешательства, чтобы остановить эти преступления против человечности. В противном случае 21-й век будет отмечен очередным массовым нарушением прав человека, точнее, международным уголовным преступлением, которое еще можно предотвратить вмешательством международного сообщества», - заключил Марукян. Азербайджан ежедневно доказывает, что он даже не способен представить международному сообществу те нарративы, которые он формулирует», - заключил Марукян.