Հանդիպման օրակարգում են եղել նաև տարածաշրջում անվտանգային իրավիճակին վերաբերող հարցեր
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀուլիսի 18-ին ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Վիեննայում հանդիպել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Մարիանո Գրոսսիի հետ: Հանդիպումը կայացել է նախարարի՝ Ավստրիա աշխատանքային այցի շրջանակներում։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են, որ Հայաստանի և ԱԷՄԳ միջև հաստատվել է արդյունավետ և սերտ համագործակցություն՝ ուղղված Հայաստանում միջուկային անվտանգության և էներգետիկայի բնագավառում կարողությունների ամրապնդմանն ու միջուկային էներգիայի խաղաղ և անվտանգ օգտագործմանը:
Հանդիպման ընթացքում քննակվել են Հայաստան-ԱԷՄԳ ընդգրկուն օրակարգի մի շարք հարցեր, մտքեր են փոխանակվել էներգետիկայի, առողջապահության, շրջակա միջավայրի ոլորտներում իրականացվող նախագծերի և փոխգործակցության ընդլայնման հեռանկարների շուրջ: Ռաֆայել Գրոսսին գոհունակություն է հայտնել ԱՄԷԳ նախաձեռնություններում ՀՀ ակտիվ ներգրավածության և աջակցության համար, այդ թվում՝ ՄԱԿ կլիմայական փոփոխությունների համաժողովի շրջանակներում ներկայացվելիք «Ատոմային էներգիայի վերաբերյալ» հայտարարությանը ՀՀ միանալու կապակցությամբ։ Երկուստեք կարևորվել է նաև ԱԷՄԳ «Հույսի ճառագայթներ» (“Rays of Hope”) ծրագրին Հայաստանի ներգրավածությունը՝ ուռուցքաբանության և մասնավորապես ճառագայթային բժշկության ոլորտում առաջընթացի ապահովման նպատակով։
Անդրադառնալով ԱԷՄԳ գործունեությանը և հայկական ատոմային էլեկտրակայանի անվտանգ շահագործման շրջանակներում իրականացվող ծրագրերին ու այս ուղղությամբ առկա երկարամյա հաջողված փորձին՝ երկուստեք ընդգծվել է ատոմային էներգիայի անվտանգ օգտագործման հարցն անհիմն քաղաքական շահարկումներից զերծ պահելու անհրաժեշտությունը։

В ходе встречи был обсужден ряд вопросов комплексной повестки Армения-МАГАТЭ
В Вене министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 18 июля провел встречу с генеральным директором Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэлем Мариано Гросси.
Собеседники с удовлетворением отметили, что между Арменией и МАГАТЭ налажено эффективное и тесное сотрудничество, направленное на укрепление потенциала Армении в области ядерной безопасности и энергетики и мирного и безопасного использования атомной энергии.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов комплексной повестки Армения-МАГАТЭ, состоялся обмен мнениями по реализуемым проектам в области энергетики, здравоохранения, окружающей среды и по перспективам расширения сотрудничества. Рафаэль Гросси выразил удовлетворение активным участием и поддержкой Армении в инициативах МАГАТЭ, включая присоединение Армении к заявлению «Об атомной энергии», которое будет представлено в рамках Конференции ООН по изменению климата.
Стороны также подчеркнули важность участия Армении в программе МАГАТЭ «Лучи надежды» (“Rays of Hope”) с целью обеспечения прогресса в области онкологии и, в частности, радиационной медицины.
В контексте деятельности МАГАТЭ и реализуемых в рамках безопасной эксплуатации Армянской АЭС программ и многолетнего успешного опыта в этом направлении, двусторонне была подчеркнута необходимость держать вопрос безопасного использования атомной энергии подальше от безосновательных политических спекуляций.