ՄԻՊ-ը հրապարակել է Երասխի ուղղությամբ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ արտահերթ զեկույցը
Հրապարակվել է Երասխի ուղղությամբ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ Պաշտպանի արտահերթ զեկույցը
Մարդու իրավունքների պաշտպանն այսօր՝ հուլիսի 18-ին, հրապարակել է ՀՀ Արարատի մարզի Երասխ բնակավայրի ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի գնդակոծությունների հետևանքով մարդու իրավունքների շարունակական խախտումների վերաբերյալ արտահերթ զեկույց։
Փաստաթղթում ներկայացվում են Պաշտպանի կողմից Երասխ բնակավայրում իրականացված փաստահավաք աշխատանքների արդյունքներով արձանագրված մարդու հիմնարար իրավունքների խախտումները։
Զեկույցում հավաքագրվել և վերլուծվել են 2023 թվականի հունիսին բնակավայրի ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի կրակոցների հետևանքով մարդու իրավունքների խախտումները, ինչպես նաև ներկայացվել է մարդու իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերելի խնդիրները լուծելու համար առաջարկությունների փաթեթ։
2023 թվականի հունիսի 13-14-ին ադրբեջանական մարտական դիրքերից կրակահերթեր են արձակվել Երասխ բնակավայրի ուղղությամբ, հատկապես ինտենսիվ ու թիրախային գնդակոծության է ենթարկվել Երասխում օտարերկրյա ներդրումներով կառուցվող մետալուրգիական գործարանը: Կրակոցների հետևանքով վիրավորում է ստացել և բժշկական կենտրոն տեղափոխվել Հնդկաստանի երկու քաղաքացի։
Ադրբեջանական զինված ուժերի գործողությունների հետևանքով խախտվել են խաղաղ բնակչության կյանքի, հոգեկան և ֆիզիկական անձեռնմխելիության, սեփականության,
կրթության, աշխատանքի, ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու և մի շարք այլ հիմնարար իրավունքները։
Արտահերթ զեկույցը թարգմանվելու է անգլերեն և ուղարկվելու է մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային մանդատ ունեցող կազմակերպություններին և դերակատարներին, պետական իրավասու գերատեսչություններին։

Омбудсмен опубликовала доклад о нарушениях прав человека вследствие агрессии Азербайджана в направлении Ерасха
Офис Омбудсмена Армении опубликовал внеочередной доклад о непрекращающихся нарушениях прав человека в результате обстрелов азербайджанских вооруженных сил в направлении поселка Ерасх Араратской области Республики Армения.
Офис Защитника прав человека сообщает, что в докладе представлены нарушения основных прав человека, зафиксированные Защитником в результате проведенной работы по установлению фактов в поселке Ерасх.
В докладе собраны и проанализированы случаи нарушения прав человека в результате обстрела азербайджанскими вооруженными силами в направлении населенного пункта в июне 2023 года, также представлен комплекс рекомендаций по решению проблем, связанных с защитой прав человека.
13-14 июня 2023 года с азербайджанских боевых позиций велась стрельба в направлении населенного пункта Ерасх, особенно интенсивному и прицельному обстрелу подвергся строящийся на иностранные инвестиции металлургический завод в Ерасхе. В результате обстрелов двое граждан Индии получили ранения и были доставлены в медицинский центр.
Действия азербайджанских вооруженных сил нарушают нормальный ход жизни, права на психическую и физическую неприкосновенность, собственность, образование, труд, предпринимательство и ряд других основных прав гражданского населения.
Внеочередной доклад будет переведен на английский язык и разослан организациям и субъектам с международным мандатом по защите прав человека, а также компетентным государственным учреждениям.