ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին Միրզոյանը շեշտել է ՀԱՊԿ հասցեական արձագանքի հրամայականը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի աշխատանքների շրջանակում անդամ պետությունների ԱԳ նախարարներին հունիսի 20-ին Մինսկում ընդունել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն։ Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ներկաներին տեղեկացրել է տարածաշրջանում, մասնավորապես Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղում վերջին զարգացումների վերաբերյալ։
Նախարար Միրզոյանը, ևս մեկ անգամ հիշեցնելով Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ անդամ պետության ինքնիշխան տարածքի շարունակվող օկուպացիայի մասին, անդրադարձել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի և միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների նկատմամբ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ գործողություններին, վերջին օրերին ՀՀ հետ սահմանին հայկական դիրքերի ու քաղաքացիական օբյեկտների թիրախավորմանը՝ ընդգծելով ընդհանուր տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության հարցում դրանց ապակայունացնող ազդեցությունը։ Այս համատեսքտում նախարար Միրզոյանը շեշտել է ՀԱՊԿ հասցեական արձագանքի հրամայականը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը անդրադարձ է կատարել նաև Լեռնային Ղարաբաղում և Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված լարված իրավիճակին, այդ թվում՝ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտում Ադրբեջանի սադրանքներին, հունիսի 15-ին Հակարի կամրջի մոտ տեղի ունեցած միջադեպին, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքի՝ վեց ամսից ավել շարունակվող ապօրինի արգելափակման հետևանքով ստեղծված մարդասիրական խնդիրներին և Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտումների իրականացման խորացող վտանգին։
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի նշյալ գործողությունները միտված են խոչընդոտելու Հարավային Կովկասում կայունության հասնելու՝ ոչ միայն Հայաստանի, այլև տարածաշրջանում կայունության և կանխատեսելիության ապահովմամբ շահագրգռված բոլոր կողմերի ջանքերը։
Ներկայացնելով տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատմանն ուղղված հայկական կողմի տեսլականը՝ Արարատ Միրզոյանը կարևորել է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի քաղաքականությունից հրաժարվելու, կառուցողական երկխոսության միջոցով առկա խնդիրներին լուծումներ տալու, ի թիվս այլ հարցերի, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության և իրավունքների հարցերի հասցեագրման առանցքային նշանակությունը։
Հաջորդիվ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է ՀԱՊԿ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին՝ նեղ և ընդլայնված կազմով:
Քննարկվել են նիստի օրակարգային հարցեր՝ ներառյալ ՀԱՊԿ գործունեության և տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ։
ՀԱՊԿ նեղ կազմով նիստում ևս ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել Հարավային Կովկասում վերջին իրադարձություններին՝ ընդգծելով, որ ուժի կիրառմամբ հակամարտությունների սրացման և Հարավային Կովկասում անկայուն իրավիճակի ֆոնին առավել ակնհայտ է դառնում պայմանագրային պարտավորությունների անքննելի կատարման, ՀԱՊԿ կողմից պատշաճ եզրակացությունների, Հայաստանի սահմանների կոպիտ խախտումների վերաբերյալ հստակ գնահատականների կարևորությունը։

На заседании Совета министров иностранных дел ОДКБ Мирзоян подчеркнул необходимость адресной реакции ОДКБ (видео)
Поддержи А1+!Президент Беларуси Александр Лукашенко 20 июня принял в Минске членов Совета министров иностранных дел ОДКБ. В ходе встречи министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян проинформировал присутствующих о последних развитиях в регионе, в частности, на границе Армении и Азербайджана и в Нагорном Карабахе.
Министр Мирзоян, еще раз напомнив о продолжающейся оккупации Азербайджаном суверенной территории государства-члена ОДКБ - Республики Армения, коснулся продолжающихся агрессивных действий Азербайджана против суверенной территории и международно признанных границ Армении, обстрел армянских позиций и гражданских объектов на границе с Арменией в последние дни, а также подчеркнул их дестабилизирующее влияние на стабильность и безопасность в регионе в целом. В этом контексте министр Мирзоян подчеркнул необходимость адресной реакции ОДКБ.
Министр иностранных дел Армении также коснулся напряженной ситуации в Нагорном Карабахе и вокруг него, в том числе провокаций Азербайджана в зоне ответственности российских миротворческих сил, произошедшего 15 июня у моста Хакари инцидента, а также незаконной блокады Лачинского коридора, которая продолжается уже более полугода, вытекающих из этого гуманитарных проблем и углубляющейся опасности этнических чисток со стороны Азербайджана.
Министр Мирзоян подчеркнул, что указанные действия Азербайджана направлены на то, чтобы воспрепятствовать усилиям по достижению стабильности на Южном Кавказе не только Армении, но и всех сторон, заинтересованных в обеспечении стабильности и предсказуемости в регионе.
Представляя видение армянской стороны, направленное на установление долгосрочного мира в регионе, Арарат Мирзоян подчеркнул ключевую важность отказа от политики силы или угрозы силой, обеспечения решения существующих проблем путем конструктивного диалога, в том числе, обеспечения безопасности и прав народа Нагорного Карабаха.
Далее министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял участие в заседании Совета министров иностранных дел ОДКБ в узком и расширенном составе.
Были обсуждены вопросы повестки дня заседания, в том числе о деятельности ОДКБ и региональных развитиях.
В ходе заседания ОДКБ в узком составе министр иностранных дел Арарат Мирзоян также коснулся последних развитий на Южном Кавказе, подчеркнув, что на фоне эскалации конфликтов с применением силы и нестабильной ситуации на Южном Кавказе, все более очевидными становятся обязательное выполнение договорных обязательств, правильные выводы ОДКБ и явные нарушения границ Армении.