Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի անվտանգության եւ պաշտպանության հարցերով ենթակոմիտեի նախագահին (տեսանյութ)
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 20-ին ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի անվտանգության եւ պաշտպանության հարցերով ենթակոմիտեի նախագահ Նատալի Լուազոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ալեն Սիմոնյանը ողջունել է հյուրերին` նշելով, որ այս այցը հնարավորություն կտա տեղում ծանոթանալու իրավիճակին:
Նա շեշտել է, որ մեր երկիրը մեծապես կարեւորում է Եվրոպական խորհրդարանի աներկբա դիրքորոշումը Հայաստանի համար կարեւորագույն մի շարք հարցերի վերաբերյալ: ՀՀ ԱԺ նախագահն այս համատեքստում հիշատակել է Լեռնային Ղարաբաղի վերջին պատերազմի, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ոտնձգությունների, հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման անհրաժեշտության, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման եւ դրա հետեւանքով առաջացած մարդասիրական ճգնաժամին վերաբերող հարցերը, որոնք ամրագրվել են Եվրոպական խորհրդարանի մի շարք բանաձեւերում ու զեկույցներում:
§Եվրոպական միությունը շարունակում է մնալ Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների օրակարգին աջակցող առաջնային գործընկերը եւ ես ցանկանում եմ վերահաստատել մեր հանձնառությունը ԵՄ հետ համագործակցությունը խորացնելու եւ ընդլայնելու, այդ թվում` CEPA-ի դրույթների իրականացման հարցում¦,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում ԵՄ առաքելության տեղակայման որոշման շուրջ, որն էականորեն նպաստել է մեր արեւելյան սահմաններին հարաբերական կայունության հաստատմանը:
Անդրադարձ է եղել Հայաստանին աջակցություն հատկացնելու խնդրանքով Եվրոպական միության հետ պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտներում Հայաստանի համագործակցության ընդլայնմանը:

Ален Симонян принял председателя подкомитета Европарламента по вопросам безопасности и обороны (видео)
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 20 июня принял делегацию во главе с председателем подкомитета Европейского парламента по вопросам безопасности и обороны Натали Луазо.
Ален Симонян поприветствовал гостей, отметив, что этот визит даст возможность на месте ознакомиться с ситуацией.
Он подчеркнул, что Армения придает большое значение однозначной позиции Европарламента по ряду важнейших для Армении вопросов. В этом контексте председатель НС затронул вопросы, связанные с последней нагорно-карабахской войной, посягательством азербайджанских вооруженных сил на суверенную территорию Армении, необходимостью немедленного освобождения армянских военнопленных, блокированием Азербайджаном Лачинского коридора и возникшим в результате этого гуманитарным кризисом, которые были зафиксированы в ряде резолюций и докладов Европарламента.
«Европейский Союз продолжает оставаться основным партнером, поддерживающим реализуемую в Армении повестку реформ, и я хочу подтвердить нашу приверженность углублению и расширению сотрудничества с ЕС, включая реализацию положений CEPA», - сказал Ален Симонян.
Состоялся обмен мнениями о решении разместить миссию ЕС в Армении, что значительно способствовало установлению относительной стабильности на восточных границах Армении.
Было затронуто расширение сотрудничества с Европейским союзом в сфере обороны и безопасности в связи с просьбой об оказании поддержки Армении.