Վարչապետն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի պատվիրակությանը (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի անվտանգության և պաշտպանության հարցերով ենթակոմիտեի նախագահ Նատալի Լուազոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը կարևորել է Եվրոպական խորհրդարանի հետ սերտ համագործակցությունը և բարձր գնահատել վերջինիս կողմից Լաչինի միջանցքի անխափան գործունեության ապահովման վերաբերյալ ընդունած բանաձևը: Նիկոլ Փաշինյանը վստահություն է հայտնել, որ ԵԽ պատվիրակության անդամների այցը կնպաստի տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը գնահատելուն: Վարչապետը հավելել է, որ Լաչինի միջանցքի ապօրինի ագելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամն էլ ավելի է սրվում, քանի որ արդեն մի քանի օր է ինչ սննդամթերքի մատակարարումները ևս արգելափակվել են: Այս համատեքստում վարչապետը կարևորել է միջազգային փաստահավաք առաքելության մուտքը Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ: Նիկոլ Փաշինյանն ավելացրել է նաև, որ Ադրբեջանը շարունակում է ագրեսիվ հեռտոբանությունն ու հրադադարի ռեժիմի խախտման գործելաոճը, ինչը ավելացնում է լարվածությունը տարածաշրջանում:
Իր հերթին, Նատալի Լուազոն ընդգծել է տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն ապահովելու, ինչպես նաև լարվածության ռիսկերը նվազեցնելու քայլերի անհրաժեշտությունը:
Այս առումով, զրուցակիցները կարևորել են Հայաստանում Եվրոպական դիտորդական առաքելության գործունեությունը:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման, սահմանների դելիմիտացիայի հնարավորություններին: Վարչապետ Փաշինյանը ներկայացրել է այդ հարցերի շուրջ հայկական կողմի դիրքորոշումները:
Մտքեր են փոխանակվել նաև ԵՄ օժանդակությամբ մեր երկրում իրականացվող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների ընթացքի ու հետագա ծրագրերի, ինչպես նաև հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ:

Премьер-министр принял делегацию Европарламента (видео)
Поддержи А1+!Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с председателем подкомитета Европейского парламента по вопросам безопасности и обороны Натали Луазо.
Премьер-министр подчеркнул важность тесного сотрудничества с Европейским парламентом и высоко оценил принятую последним резолюцию об обеспечении бесперебойной работы Лачинского коридора. Никол Пашинян выразил уверенность, что визит членов делегации Европейского парламента будет способствовать оценке ситуации в регионе. Премьер-министр добавил, что гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе усугубляется в результате незаконной блокады Лачинского коридора, так как уже несколько дней заблокированы поставки продовольствия. В этом контексте премьер-министр подчеркнул важность направления международной миссии по установлению фактов в Лачинский коридор и Нагорный Карабах. Никол Пашинян также добавил, что Азербайджан продолжает свою агрессивную риторику и практику нарушения режима прекращения огня, что усиливает напряженность в регионе.
Натали Луазо, в свою очередь, подчеркнула необходимость шагов по обеспечению мира и стабильности в регионе, а также снижению рисков эскалации.
В этом контексте собеседники отметили важность деятельность мониторинговой миссии ЕС в Армении.
Были затронуты возможности разблокирования региональных транспортных инфраструктур и делимитации границ. Премьер-министр Пашинян представил позицию армянской стороны по этим вопросам.
Состоялся также обмен мнениями о ходе реализуемых в нашей стране при содействии ЕС институциональных реформ и дальнейших программ, а также о процессе урегулирования армяно-турецких отношений.