Փաշինյանը և Օվերչուկը քննարկել են երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնմանը, սահմանային ու մաքսային հսկողության իրականացմանը վերաբերող հարցեր (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Վարչապետը նշել է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունների օրակարգը հագեցած է և կողմերն աշխատում են նաև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-10-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետի իրականացման ուղղությամբ: «Ինչպես Ձեզ հայտնի է, մենք հետաքրքրված ենք տարածաշրջանում բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կապերի բացմամբ, ապաշրջափակմամբ՝ հիմնելով կողմերի սուվերենության և իրավազորության վրա, որոնց տարածքներով այդ հնարավոր ենթակառուցվածքներն անցնում են: Վստահ եմ, այսօր կքննարկենք որոշ ասպեկտներ, ուրախ եմ այս առիթով հանդիպել Ձեզ»,- ասել է վարչապետը:
Ալեքսեյ Օվերչուկը նկատել է, որ օրերս Սոչիում տեղի է ունեցել ՀՀ և ՌԴ վարչապետների բովանդակալից հանդիպումը և փաստել, որ երկկողմ փոխգործակցությունը հաջողությամբ զարգանում է: ՌԴ փոխվարչապետը նկատել է՝ ընթացիկ տարվա առաջին 5 ամիսների ընթացքում երկկողմ առևտրաշրջանառությունն աճել է 96 տոկոսով:
Հաջորդիվ զրուցակիցներն անդրադարձել են Հարավային Կովկասում տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդուղիների ապաշրջափակման ուղղությամբ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների աշխատանքային խմբի շրջանակում տեղի ունեցած բանակցությունների արդյունքներին:
Այս համատեքստում, Նիկոլ Փաշինյանը և Ալեքսեյ Օվերչուկը քննարկել են երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնմանը, կողմերի սուվերենության և իրավազորության հիման վրա սահմանային ու մաքսային հսկողության իրականացմանը վերաբերող հարցեր:
Մինչ վարչապետի հետ հանդիպումը ՌԴ փոխվարչապետը հանդիպում է ունեցել նաև ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքների շրջանակներում հայ-ռուսական հարաբերությունների արդիական հարցերը և ԵԱՏՄ ձևաչափում համագործակցության զարգացմանն առնչվող թեմաներ:

Пашинян и Оверчук обсудили вопросы, связанные с восстановлением железнодорожного сообщения, осуществлением пограничного и таможенного контроля (видео)
Поддержи А1+!Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян принял вице-премьера Российской Федерации Алексея Оверчука. Во встрече участвовал и вице-премьер Мгер Григорян.
Премьер-министр отметил, что повестка армяно-российских отношений насыщена, стороны работают и над реализацией пункта 9 Трехстороннего заявления от 9-10 ноября. 2020.
«Как Вы знаете, мы заинтересованы в открытии и разблокировании всех транспортных и экономических связей в регионе, исходя из суверенитета и юрисдикции сторон, по территории которых проходят эти возможные инфраструктуры. Я уверен, что мы сегодня обсудим некоторые аспекты, я рад встретиться с вами по этому поводу», - сказал премьер-министр.
Алексей Оверчук напомнил, что на днях в Сочи состоялась содержательная встреча премьер-министров РА и РФ, и констатировал успешное развитие двустороннего сотрудничества. Заместитель председателя правительства Российской Федерации отметил, что за первые 5 месяцев текущего года двусторонний товарооборот увеличился на 96 %.
Далее собеседники коснулись результатов переговоров, проведенных в рамках рабочей группы вице-премьеров Армении, России и Азербайджана в направлении разблокирования транспортно-экономических каналов на Южном Кавказе.
В этом контексте Никол Пашинян и Алексей Оверчук обсудили вопросы, связанные с восстановлением железнодорожного сообщения, осуществлением пограничного и таможенного контроля на основе суверенитета и юрисдикции сторон.
До встречи с премьер-министром вице-премьер России встретился с вице-премьером РА Мгером Григоряном.
Собеседники обсудили актуальные вопросы армяно-российских отношений и темы, связанные с развитием сотрудничества в формате ЕАЭС в рамках работы межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Российской Федерацией.