Ադրբեջանի կողմից անցակետի տեղադրումը հակասում է կողմերի միջև վստահություն կառուցելու ջանքերին. Ժոզեպ Բորել (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԼաչինի միջանցքում Բաքվի կողմից անցակետի տեղադրումը հակասում է կողմերի միջև վստահություն կառուցելու ջանքերին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է արել ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը Եվրոպական խորհրդարանում «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները և Լեռնային Ղարաբաղում ու Լաչինի միջանցքում տիրող իրավիճակը» թեմայով քննարկման ժամանակ:
Հարցուպատասխանի ժամանակ Եվրախորհրդարանի պատգամավորը Ֆրանսուա Քսավիե Բելավին խստորեն քննադատել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումը, որը Լեռնային Ղարաբաղում հանգեցրել է հումանիտար ճգնաժամի:
«Արդարադատության դատարանը դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից շրջափակումը, սակայն այս պետական ահաբեկչությունը չի հանգեցրել Խորհրդի կողմից որևէ պատժամիջոցի, իսկ Հանձնաժողովը, թվում է, անկարող է, ինչպես հարկն է, դատապարտել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների այս շատ լուրջ խախտումը», - նշել է ԵԽ պատգամավորը:
Անդրադառնալով պատգամավորի դիտարկումներին՝ ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելն ընդգծել է. «Ադրբեջանի կողմից կայացված միակողմանի որոշումը՝ այս անցակետը տեղադրելու վերաբերյալ, լիովին հակասում է կողմերի միջև վստահություն կառուցելու ջանքերին»:
Բորելը շեշտել է, որ Լաչինի միջանցքը գտնվում է ԵՄ դիտորդական առաքելության պատասխանատվության աշխարհագրական գոտուց դուրս:
«Կան տարածքային գոտիներ, Հայաստանի հետ սահմանային հատվածներ, որտեղից երևում է, թե ինչ է կատարվում Լաչինի միջանցքում, սակայն միջանցքն ինքնին առաքելության իրավասությունների և նրանց պատասխանատվության գոտուց դուրս է: Այժմ մենք փորձում ենք կոնկրետ այս խնդրի համար լուծում գտնել», - նշել է Բորելը:
Ինչ վերաբերում է ԵԽ պատգամավորի կողմից նշված անգործությանը, Բորելը շեշտել է, որ օրերս Մոլդովայում շատ կարևոր հանդիպում է տեղի ունեցել Ֆրանսիայի նախագահի, Գերմանիայի կանցլերի և Եվրոպական խորհրդի նախագահի միջև: Բացի այդ, ըստ Բորելի, Շառլ Միշելի հետ ևս մեկ հանդիպում նախատեսվում է հուլիսին Բրյուսելում:
Ըստ Ժոզեպ Բորելի՝ ջանքեր են գործադրվում հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը լուծելու համար, կողմերը նույնպես պատրաստակամություն են հայտնել՝ շարունակելու բանակցությունները:

Установка Азербайджаном КПП противоречит усилиям по укреплению доверия между сторонами: Жозеп Боррель (видео)
Поддержи А1+!Установка Баку контрольно-пропускного пункта в Лачинском коридоре противоречит усилиям по укреплению доверия между двумя сторонами. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил вице-председатель Европейской комиссии, верховный представитель ЕС союза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель в ходе обсуждения в Европарламенте на тему “Отношения между Арменией и Азербайджаном и ситуация в Нагорном Карабахе и Лачинском коридоре”.
В ходе сессии вопросов и ответов депутат Европарламента Франсуа Ксавье Белави резко раскритиковал блокаду Азербайджаном Лачинского коридора, приведшую к гуманитарному кризису в Нагорном Карабахе.
“Суд осудил блокаду со стороны Азербайджана, но этот государственный терроризм не привел к каким-либо санкциям со стороны Совета, а Комиссия, похоже, не в состоянии должным образом осудить это очень серьезное нарушение основных прав народа Нагорного Карабаха”, - отметил депутат Европарламента.
Коснувшись замечания депутата, Боррель подчеркнул: “Одностороннее решение Азербайджана установить этот КПП полностью противоречит усилиям по укреплению доверия между сторонами”.
Боррель подчеркнул, что Лачинский коридор находится вне географической зоны ответственности миссии наблюдателей ЕС.
“Есть территориальные зоны, приграничные районы Армении, откуда видно, что происходит в Лачинском коридоре, но сам коридор находится вне юрисдикции миссии и зоны их ответственности. Сейчас мы пытаемся найти решение этой конкретной проблемы”, — сказал Борель.
Что касается бездействия, о котором говорил член Европарламента, Боррель отметил, что на днях в Молдове состоялась очень важная встреча между президентом Франции, канцлером Германии и председателем Европейского совета. Кроме того, по словам Борреля, в июле в Брюсселе планируется еще одна встреча с Шарлем Мишелем.
По словам Жозепа Борреля, предпринимаются усилия по урегулированию армяно-азербайджанского конфликта, стороны также выразили готовность к продолжению переговоров.