Կորեայից փորձագետներ են եկել ՊԵԿ
ՀՀ մաքսային ծառայության արդիականացմանն ուղղված ծրագրի (the BPR/ISP)   իրականացման շրջանակում Պետական եկամուտների կոմիտեում տեղի է ունեցել  հանդիպում՝ Կորեայից ՀՀ ժամանած փորձագետների, ինչպես նաև Կորեայի մաքսային ծառայության տեղեկատվական համագործակցության ոլորտը համակարգող ստորաբաժանման անձնակազմի և ՊԵԿ համապատասխան ոլորտները համակարգող ստորաբաժանումների ղեկավարների և ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Հանդիպմանը հյուրերը ներկայացրել են Կորեայում կիրառվող ռիսկերի կառավարման համակարգը, մաքսային հսկողության ժամանակ կիրառվող ընտրողականության համակարգի գործող ստանդարտները և դրանց մշակման չափանիշները: Անդրադարձ է կատարվել նաև բարձր ռիսկայնություն ունեցող ուղևորների նկատմամբ հսկողության նպատակով կիրառվող ընտրողականության համակարգի առանձնահատկություններին, Կորեայի մաքսային ծառայության կողմից կիրառվող UNI-PASS համակարգի նկարագրին և դրա կիրառման մոդուլներին, ինչպես նաև նշված հարթակը կիրառող երկրների ընդհանուր փորձին ու արձանագրված հաջողություններին։
Հանդիպման ընթացքում, միաժամանակ, քննարկվել է Կորեայի մաքսային ծառայության կողմից ընտրողականության համակարգի մշակման ու կիրառման գործում արհեստական բանականության ընձեռած հնարավորությունների և կիրառման ընթացքում գրանցված հաջողությունների վերաբերյալ հարցերի լայն շրջանակ։
Կորեայից ՀՀ ժամանած փորձագետներն արդեն մի քանի շաբաթ շարունակվող այցելության ընթացքում բազմապրոֆիլ հանդիպումներ են ունեցել ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի իրավասու ստորաբաժանումների, այդ թվում՝ Հետբացթողումային հսկողության, Մաքսային հսկողության, Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, Վարչարարության մեթոդաբանության և ընթացակարգերի, Միջազգային համագործակցության, Մաքսային վիճակագրության և եկամուտների հաշվառման վարչությունների, ինչպես նաև Արևմտյան մաքսատուն-վարչության, Հյուսիսային մաքսատուն-վարչության Բավրայի մաքսային կետ-բաժնի և այլ շահագրգիռ ստորաբաժանումների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Հանդիպումների ընթացքում Պետական եկամուտների կոմիտեի աշխատակիցների կողմից կորեացի փորձագետներին ներկայացվել են ՀՀ մաքսային օրենսդրության և վարչարարության վերաբերյալ գործող կարգավորումները՝ դրանց համապափակ վերլուծության արդյունքում ՀՀ մաքսային ծառայության կարիքները գնահատելու, առաջնահերթությունները սահմանելու և նշված ծրագրի շրջանակում ռիսկերի կառավարման համակարգի և հետբացթողումային հսկողության ոլորտի բարելավմանն ուղղված քայլեր ձեռնարկելու և անհրաժեշտ աջակցություն տրամադրելու նպատակով։

Корейские эксперты прибыли в КГД
Поддержи А1+!В рамках реализации программы модернизации Таможенной службы РА (BPR/ISP) в Комитете государственных доходов состоялось совещание с участием экспертов из Кореи, сотрудников Департамента, координирующего сектор информационного сотрудничества Таможенной службы Кореи, руководителей и сотрудников отделов, координирующих соответствующие направления КГД. Это сообщение распространил Комитет государственных доходов РА.
На встрече гости представили применяемую в Корее систему управления рисками, действующие стандарты системы избирательности контроля, применяемые при таможенном контроле, и критерии их разработки. Были также упомянуты особенности системы селективности, используемой для контроля пассажиров повышенного риска, описание системы UNI-PASS, используемой Таможенной службой Кореи, и ее прикладных модулей, а также общий опыт и достигнутые успехи страны.
В ходе встречи обсуждался широкий круг вопросов, касающихся возможностей, предоставляемых искусственным интеллектом при разработке и применении системы избирательности контроля Корейской таможенной службой, и успехов, зафиксированных в ходе ее применения.
Эксперты, прибывшие в РА из Кореи, в ходе их визита, продолжающегося уже несколько недель, провели встречи с компетентными подразделениями Комитета государственных доходов РА, в том числе Управлений избирательного таможенного контроля, информационных технологий, методологии и процедур администрирования, международного сотрудничества, таможенной статистики и учета доходов, также с участием представителей Западного таможенного управления, КПП Бавры, Северного таможенного управления и других заинтересованных ведомств.
В ходе встреч сотрудники Комитета государственных доходов представили корейским экспертам действующие положения о таможенном законодательстве и администрировании РА, с целью оценки потребностей таможенной службы РА, определения приоритетов и принятия шагов, направленных на улучшение системы управления рисками и сферы избирательного контроля в рамках указанной программы, а также оказания необходимого содействия.