ԱԳ փոխնախարարը և ՀՀ-ում Պանամայի առաջին դեսպանն անդրադարձել են երկկողմ օրակարգի զարգացման հնարավորություններին
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանին մայիսի 17-ին իր հավատարմագրերի պատճենն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Պանամայի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Ռոլանդո Էնրիկո Բառոու Նոադը (նստավայրը՝ Մոսկվա):
Շնորհավորելով Պանամայի առաջին դեսպանի՝ Հայաստանում նշանակման առթիվ, ԱԳ նախարարի տեղակալը պանամացի դիվանագետին մաղթել է բեղմնավոր ու արդյունավետ աշխատանք: Պանամայի դեսպանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության և բարեմաղթանքների համար, իր հանձնառությունն է հայտնել ներդնել ջանքերը երկու երկրների միջև հարաբերությունների սերտացման համար:
«Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկկողմ օրակարգի զարգացման հնարավորություններին, ի թիվս այլոց քաղաքական երկխոսության, առևտրատնտեսական հարաբերությունների, իրավական դաշտի զարգացմանը, ինչպես նաև համագործակցության և շփումների ակտիվացմանը բազմակողմ հարթակներում:
Պարույր Հովհաննիսյանը պանամացի դիվանագետին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում վատթարացող հումանիտար իրավիճակը և վերջին զարգացումները։ Շեշտվել է ՄԱԿ արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից փետրվարի 22-ին կայացված որոշումների կարևորությունը, որով, ի թիվս այլոց, Ադրբեջանին պարտադրվել է ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը: Նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ՀՀ տեսլականը և վերջին զարգացումները»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Заместитель министра иностранных дел и первый посол Панамы в Армении затронули возможности развития двусторонней повестки дня
Заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян 17 мая принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Панама в Республике Армения (резиденция в Москве) Роландо Энрике Барроу Ноада по случаю вручения копий верительных грамот.
Заместитель министра иностранных дел пожелал панамскому дипломату плодотворной и эффективной работы. Посол Панамы, поблагодарив за теплый прием и добрые пожелания, выразил готовность приложить усилия для установления более тесных отношений между двумя странами.
Были затронуты возможности развития двусторонней повестки, в том числе развития политического диалога, торгово-экономических отношений, договорно-правовой базы, а также активизации сотрудничества и контактов на многосторонних площадках.
Паруйр Ованнисян представил панамскому дипломату гуманитарную ситуацию в Нагорном Карабахе в связи с блокированием Азербайджаном Лачинского коридора, а также последние развития. Подчеркнута важность решений Международного суда ООН от 22 февраля, согласно которому Азербайджан, среди прочего, обязан принять все необходимые меры для обеспечения бесперебойного движения людей, транспортных средств и грузов через Лачинский коридор в обоих направлениях. Замминистра представил видение Армении и последние развития в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.