ԱԺ Հայաստան-Շվեդիա բարեկամական խմբի ղեկավար Հռիփսիմե Գրիգորյանը հանդիպել է Շվեդիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչների հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԺ Հայաստան-Շվեդիա բարեկամական խմբի ղեկավար Հռիփսիմե Գրիգորյանը մայիսի 4-ին հանդիպել է Շվեդիայի ԱԳՆ Արեւելյան Եվրոպայի բաժնի ղեկավար Բյորն Լինդերֆալկի եւ Հարավային Կովկասի հարցերով պատասխանատու Աքսել Լյունդելլի հետ:
Հանդիպմանը ներկա է եղել ՀՀ-ում Շվեդիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ Հռիփսիմե Գրիգորյանը ներկայացրել է տարածաշրջանում առկա անվտանգային իրադրությունը:
Բարեկամական խմբի ղեկավարը բարձրաձայնել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում օր օրի վատթարացող հումանիտար վիճակը՝ մասնավորապես ընդգծելով պարենամթերքի ու առաջնային այլ ապրանքների պակասով պայմանավորված խնդիրները: Միջանցքի բացման հարցում պատգամավորը կարեւորել է միջազգային հանրության ճնշումն Ադրբեջանի վրա:
Տարածաշրջանում անվտանգության եւ կայունության ապահովման համատեքստում Հռիփսիմե Գրիգորյանն ընդգծել է Հայաստանում Եվրոպական միության քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելության գործունեության կարեւորությունը: Պատգամավորը խոսել է նաեւ Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղման հրամայականի մասին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափերում հայ-շվեդական հարաբերությունների խորացմանը: Օրենսդիր մարմինների փոխգործակցության համատեքստում առանցքային է համարվել բարեկամական խմբերի գործունեությունը:

Руководитель группы дружбы НС Армения-Швеция Рипсиме Григорян встретилась с представителями МИД Швеции
Руководитель группы дружбы Армения-Швеция Национального Собрания Армении Рипсиме Григорян 4 мая встретилась с начальником отдела Восточной Европы МИД Швеции Бьорном Линдерфальком и ответственным по вопросам Южного Кавказа Акселем Лунделем. На встрече присутствовал Чрезвычайный и Полномочный посол Швеции в Армении Патрик Свенссон.
Приветствуя гостей в парламенте, Рипсиме Григорян представила текущую ситуацию с безопасностью в регионе.
Руководитель парламентской группы дружбы подняла вопрос об ухудшении гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, особо подчеркнув проблемы с нехваткой продовольствия и других сырьевых товаров. Коснувшись открытия коридора, депутат подчеркнула важность давления международного сообщества на Азербайджан.
В контексте обеспечения безопасности и стабильности в регионе Рипсиме Григорян подчеркнула важность деятельности гражданской наблюдательной миссии Европейского союза в Армении. Депутат также подчеркнула необходимость направления международной миссии по установлению фактов в Лачинский коридор.
В ходе встречи стороны обсудили углубление армяно-шведских отношений в двустороннем и многостороннем форматах. В контексте взаимодействия законодательных органов была отмечена ключевая роль деятельности парламентских групп дружбы.