Զախարովան՝ Վաշինգտոնում ընթացող Միրզոյան–Բայրամով բանակցությունների մասին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ամենշաբաթյա ճեպազրույցում անդրադարձել է ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ ընթացող հայ-ադրբեջանական բանակցություններին: Նա նկատել է, որ բանակցություններն ընթանում են առանց ՌԴ-ի մասնակցության, ուստի այնտեղ կատարվող գործընթացի մանրամասների վերաբերյալ մեկնաբաննություններ պետք է անի ոչ թե Մոսկվան, այլ մասնակից երկրները:
Ըստ Զախարովայի՝ երբ մասնակիցները մեկնաբանություններով հանդես գան, ՌԴ-ն ևս կկարողանա կարծիք ձևավորել և արտահայտվել այս հարցի շուրջ: «Մենք առաջվա պես հանձնառու ենք 2020-2022-ի ընթացքում ՌԴ-ի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև ձերք բերված եռակողմ պայմանավորվածությունների բոլոր դրույթների կյանքի կոչմանը»,- ասել է Զախարովան:
Ինչ վերաբերում է Մոսկվայում ՀՀ-ի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպման հեռանկարին, ապա Զախարովան նշել է, որ նախորդ ճեպազրույցում ևս հայտարարվել էր, որ Մոսկվան պատրաստ է. պատրաստակամություն են հայտնել նաև Երևանն ու Բաքուն: «Ժամկետների մասին կհայտնենք ավելի ուշ», - ասել է Զախարովան:

Захарова о продолжающихся в Вашингтоне переговорах Мирзоян-Байрамов (видео)
Переговоры министров иностранных дел Армении и Азербайджана проходят в Вашингтоне без участия России, поэтому Москва не может комментировать этот процесс. Об этом Мария Захарова, официальный представитель МИД России, заявила на еженедельном брифинге.
Дипломат отметила, что когда участники переговоров сделают соответствующие заявления, выскажется каждая сторона, тогда и можно будет сформировать мнение и сделать комментарий.
Захарова еще раз подчеркнула важность реализации трехсторонних договоренностей.
«Как и прежде, мы привержены реализации всех положений трехсторонних договоренностей, достигнутых лидерами России, Азербайджана и Армении в течение 2020-2022 годов», - подчеркнула Мария Захарова.
Что касается перспективы встречи глав МИД Армении и Азербайджана на территории России, Захарова отметила, что, как было объявлено на предыдущем брифинге, Ереван и Баку выразили готовность к такой встрече.