Պաշտպանության նախարարն ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ ուժերի նորանշանակ հրամանատարին (տեսանյութ)
Ապրիլի 28-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերի նորանշանակ հրամանատար, գեներալ-գնդապետ Ալեքսանդր Լենցովին:
Հանդիպմանը ներկա էին Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, պաշտպանական հարցերով կցորդ, գնդապետ Իգոր Շչերբակովը և Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ ուժերի նախկին հրամանատար, գեներալ-մայոր Անդրեյ Վոլկովը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը ողջունել է գեներալ-գնդապետ Ալեքսանդր Լենցովին նոր պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել նրան հաջողություններ խաղաղապահ առաքելության ընթացքում:
Կողմերը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ և խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում տիրող օպերատիվ իրավիճակն ու առկա խնդիրները, Լեռնային Ղարաբաղում իրականացվող ՌԴ խաղաղապահ առաքելության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված մի շարք հարցեր:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը ընդգծել է 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության բոլոր կետերի անշեղ կատարման անհրաժեշտությունը և կարևորել Լաչինի միջանցքի շուտափույթ ապաշրջափակմանն ուղղված ջանքերի գործադրումը:

Министр обороны встретился с командующим российскими миротворческими силами в НК (видео)
Поддержи А1+!28 апреля министр обороны РА Сурен Папикян принял новоназначенного командующего миротворческими силами Российской Федерации в Нагорном Карабахе генерал-полковника Александра Ленцова. Об этом Сурен Папикян сообщил в социальной сети «Facebook».
«Я поздравил генерал-полковника Александра Ленцова с вступлением в новую должность и пожелал ему успехов в выполнении миротворческой миссии.
Обсудили оперативную обстановку и существующие проблемы вокруг Нагорного Карабаха и в зоне ответственности миротворческих сил, ряд вопросов, направленных на повышение эффективности российской миротворческой миссии в Нагорном Карабахе.
Я подчеркнул необходимость неуклонной реализации всех пунктов трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 года и указал на важность реализации усилий, направленных на скорейшее разблокирование Лачинского коридора», — говорится в сообщении.
Во встрече приняли участие Чрезвычайный и Полномочный посол России в Армении Сергей Копыркин, атташе по вопросам обороны полковник Игорь Щербаков и бывший командующий российскими миротворческими силами в Нагорном Карабахе генерал-майор Андрей Волков.