Ադրբեջանցիները ցանկանում էին գրավել Ջերմուկը .ԳՇ պետը` Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Էդվարդ Ասրյանը Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոնային ներկայացրել է 2022 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի հետևանքները։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, Ջերմուկում Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպմանը Էդվարդ Ասրյանը նշել է, որ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-14-ին Ադրբեջանը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա հարձակվել է 5 ուղղություններով, որոնցից 2-ը ուղղությունը Սյունիքի մարզում, 2-ը՝ Գեղարքունիքի, 1-ը՝ Վայոց Ձորի։ Ասրյանը Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարին հայտնել է, որ հարձակման ընթացքում Ադրբեջանը ակտիվորեն կիրառել է հրթիռային, հրետանային միջոցներ, անօդաչու թռչող սարքեր՝ հարվածներ հասցնելով ինչպես ռազմական, այնպես էլ տնտեսական ու քաղաքացիական օբյեկտներին։
«Ցավոք, այդ գործողությունների ընթացքում Զինված ուժերը կրեցին կորուստներ, նաև քաղաքացիական անձնակազմ զոհվեց, ունեցանք նաև տարածքային կորուստներ։ Ներկա պահին հակառակորդը մոտ 139 քառակուսի կիլոմետր տարածքում գտնվում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում»,- ասաց Ասրյանը` հավելելով, որ մեծ վնասներ են հասցվել նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին, մասնավորապես մինչ այս պահը չի գործում Ջերմուկի ճոպանուղին։ Ասրյանը հայտնել է նաև, որ Ջերմուկի ուղղությամբ թշնամին ՀՀ ինքնիշխան տարածք է ներխուժել 60-ից ավել քառակուսի կիլոմետր մակերեսով։ Ներխուժումը ճակատով կազմում է մոտ 11 կիլոմետր, խորությամբ՝ մոտ 8 կիլոմետր։
ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետն ընդգծեց, որ 2020 թվականի 44-օրյա ռազմական գործողությունների ավարտից հետո Ադրբեջանի ԶՈՒ առաջին քայլերը սկսվել էին 2021 թվականի մայիսի 12-ից։ «2021 թվականին նրանց գործողությունները նմանվում էին փափուկ ուժի կիրառմամբ խնդիրների կատարման։ Իսկ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-14-ի գործողությունները ռազմական ագրեսիա էին Հայաստանի Հանրապետության հանդեպ»,- ասաց Ասրյանը։
ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետը Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարին տեղում ցույց տվեց նաև, թե Ջերմուկի ուղղությամբ որտեղով էր անցնում հայ-ադրբեջանական սահմանը մինչև Ադրբեջանի սեպտեմբերյան ագրեսիան և որտեղ են հիմա տեղակայված Ադրբեջանի զինված ուժերը։

Азербайджанцы хотели захватить Джермук: глава Генштаба - министру ИД Франции (видео)
Поддержи А1+!Начальник Генерального штаба ВС Армении Эдуард Асрян представил министру иностранных дел Франции Катрин Колонне последствия военной агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении в сентябре 2022 года.
На встрече с министром иностранных дел Франции в Джермуке Эдвард Асрян отметил, что 13-14 сентября 2022 года Азербайджан нанес удар по суверенной территории Армении по 5 направлениям, 2 из них в Сюникский марз, 2 - в Гегаркуник, 1 - в Вайоц Дзор. Асрян сообщил министру иностранных дел Франции, что в ходе атаки Азербайджан активно использовал ракеты, артиллерию и беспилотники, поражая как военные, экономические, так и гражданские объекты.
«К сожалению, в ходе тех операций Вооруженные Силы понесли потери, погиб и гражданский персонал, у нас были и территориальные потери. На данный момент противник находится на суверенной территории Армении на площади около 139 квадратных километров», - сказал Асрян, добавив, что большой ущерб нанесен и гражданским инфраструктурам, в частности, до настоящего времени не работает Джермукская канатная дорога.
Асрян также сообщил, что противник вторгся на суверенную территорию РА площадью более 60 квадратных километров в направлении Джермука. Протяженность вторжения составляет около 11 километров по фронту и около 8 километров в глубину.
Начальник Генерального штаба ВС РА подчеркнул, что после окончания 44-дневной военной операции 2020 года первые шаги ВС Азербайджана начались 12 мая 2021 года. «В 2021 году их действия напоминали выполнение задач с использованием мягкой силы. А действия 13-14 сентября 2022 года были военной агрессией против Республики Армения", - сказал Асрян.
Начальник Генштаба ВС РА также показал министру иностранных дел Франции место, где до сентябрьской агрессии Азербайджана проходила армяно-азербайджанская граница в направлении Джермука и где сейчас находятся азербайджанские вооруженные силы.