ԱԳ փոխնարարն ընդունել է Ֆրանսիայի Իզեր դեպարտամենտի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
Ապրիլի 25-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հավհաննիսյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Իզեր դեպարտամենտի նախագահ Ժան-Պիեր Բարբիեի գլխավորած պատվիրակությանը, հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարի տեղակալը կարևորել է Հայաստանի, մասնավորապես Գեղարքունիքի և Իզեր դեպարտամենտի միջև ձևավորված առանձնահատուկ կապերն ու արդյունավետ համագործակցությունը, որն իր ուրույն տեղն ունի հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերություններում:
Ժան-Պիեր Բարբիեն, շնորհակալություն հայտնելով իր գլխավորած պատվիրակությանը հյուրընկալելու համար, հաստատել է պատրաստակությունը՝ խորացնելու և ամրապնդելու Գեղարքունիք-Իզեր, ինչպես նաև դեպարտամենտի Գրենոբլ և Վիեն քաղաքների՝ Սևանի ու Գորիսի հետ գործակցություններն առողջապահության, զբոսաշրջության, կրթության, մշակույթի, ֆրանկոֆոնիայի ոլորտներում:
Երկուստեք գոհունակություն են արտահայտել երկու շրջանների միջև ձևավորված երկարատև ու ինստիտուցիոնալ արդյունավետ ապակենտրոնացված համագործակցության առնչությամբ: Այս համատեքստում կարևորվել է այցի ընթացքում ստորագրված Գեղարքունիքի մարզի և Իզերի դեպարտամենտի 2023-2027թթ. ապակենտրոնացված համագործակցության համաձայնագիրը:
Պարույր Հովհաննիսյանը պատվիրակությանը ներկայացրել է տարածաշրջանի առկա մարտահրավերները և խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի շարունակական ջանքերը։
Անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամին ու ապրիլի 23-ին Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետի տեղակայմանը՝ նշել է, որ Ադրբեջանի կեցվածքը միտված է ամբողջությամբ խաթարելու Հարավային Կովկասում կայունություն և խաղաղություն հաստատելու ջանքերը: Այս համատեքստում նա ընդգծել է Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղման հրամայականը և շեշտել Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշման իրականացման կարևորությունը:

Заместитель министра иностранных дел принял делегацию во главе с президентом департамента Изер Франции
Заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян 25 апреля принял делегацию во главе с председателем генерального совета французского департамента Изер Жан-Пьером Барбье.
Приветствуя гостей, замминистра подчеркнул особенные связи и эффективное сотрудничество, сложившееся между Арменией, в частности, Гегаркуникской областью и департаментом Изер, которое занимает особое место в привилегированных армяно-французских отношениях.
Жан-Пьер Барбье, поблагодарив его за прием, подтвердил готовность к углублению и укреплению сотрудничества между Гегаркуником и Изером, а также между французскими городами Гренобль и Вьен и армянскими городами Севан и Горис в области здравоохранения, туризма, образования, культуры, франкофонии.
Стороны выразили удовлетворение долгосрочным и институциональным эффективным децентрализованным сотрудничеством между двумя регионами. В этом контексте была подчеркнута важность подписанного в ходе визита Соглашения между Гегаркуникской областью и департаментом Изер о децентрализованном сотрудничестве на 2023-2027 годы.
Паруйр Ованнисян представил делегации текущие вызовы региона и постоянные усилия Армении по установлению мира.
Коснувшись нарастания гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, а также установления 23 апреля КПП в Лачинском коридоре, замглавы МИД отметил, что позиция Азербайджана направлена ​​на полный срыв усилий по установлению стабильности и мира на Южном Кавказе. В этом контексте он подчеркнул настоятельную необходимость направления международной миссии по установлению фактов в Лачинский коридор и подчеркнул важность выполнения решения Международного Суда от 22 февраля.