Տեղի կունենա ՀԱՊԿ նիստ. հայտնի է, թե ինչ հարցեր կքննարկվեն
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱպրիլի 27-ին Դուշանբեում տեղի կունենա Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) ռազմատնտեսական համագործակցության միջպետական հանձնաժողովի (ՌՀՄՀ) հերթական նիստը։
Այս մասին երկուշաբթի ТАСС-ին հայտնել է կազմակերպության մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Զայնետդինովը։
«Օրակարգի նախագիծով նախատեսում է 2022 թվականի հոկտեմբերին Մոսկվայում կայացած ՌՀՄՀ XX ժողովի որոշումների կատարման, ինչպես նաև դրանց մշակման ընթացքում ընդունված կազմակերպության կանոնադրական մարմինների որոշումների կատարման արդյունքների քննարկում»,- հաղորդել է լրատվականը:
ՀԱՊԿ-ում մանրամասնել են. «Նախատեսվում է քննարկել զենքի և ռազմական տեխնիկայի ստանդարտացման հարցերի, ինչպես նաև ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ռազմաարդյունաբերական համալիրների ձեռնարկությունների և կազմակերպությունների միջև բազմակողմ համագործակցային փոխգործակցության զարգացման վերաբերյալ հետագա միջոցառումների բովանդակությունը»։
Միջոցառումը, որին կմասնակցի ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը, կիրականացվի ՌԴ փոխվարչապետ, արդյունաբերության և առևտրի նախարարության ղեկավար Դենիս Մանտուրովի նախագահությամբ:

Пройдёт заседание ОДКБ: известно, какие вопросы будут обсуждаться
Поддержи А1+!Очередное заседание межгосударственной комиссии по военно-экономическому сотрудничеству (МКВЭС) Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) пройдет 27 апреля в Душанбе. Об этом сообщил ТАСС в понедельник пресс-секретарь организации Владимир Зайнетдинов.
"Проект повестки дня предусматривает рассмотрение хода выполнения решений XX заседания МКВЭС, состоявшегося в октябре 2022 года в Москве, а также результатов реализации принятых в их развитие решений уставных органов организации", - сообщил он. Как уточнили в ОДКБ, "планируется обсудить содержание дальнейших мер по вопросам стандартизации вооружения и военной техники, а также по развитию многостороннего кооперационного взаимодействия предприятий и организаций военно-промышленных комплексов государств - членов ОДКБ".
Мероприятие пройдет под председательством вице-премьера - главы Минпромторга РФ Дениса Мантурова, в нем примет участие генеральный секретарь ОДКБ Имангали Тасмагамбетов.
Накануне начала работы МКВЭС пройдут заседания координационных советов при комиссии ОДКБ по стандартизации вооружения и военной техники, а также по вопросам взаимной охраны прав на результаты интеллектуальной деятельности.