Արյունոտ յաթաղանին եկել են փոխարինելու «Բայրաքթարները», Համիդիե խմբերը վերածվել են «էկոակտիվիստների». Մամիջանյանը՝ ԵԽԽՎ-ում
1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունից ի վեր ոչինչ չի փոխվել. արյունոտ յաթաղանին եկել են փոխարինելու «Բայրաքթարները», Համիդիե խմբերը վերածվել են այսպես կոչված «էկո ակտիվիստների», բայց էությունը մնացել է նույնը:
Այս մասին հայտարարել է ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ, Հայաստանի ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը:
Պատգամավորը հրապարակել է  ԵԽԽՎ լիագումար նիստի արձանագրության մեջ ներառված իր ելույթը:
«Ելույթս կսկսեմ մի պատմությամբ։ Ես դպրոցական էի, երբ առաջին անգամ կարդացի հայ ազգային հերոս, փիլիսոփա Գարեգին Նժդեհի այս խոսքերը՝ «Ուժն է ծնում իրավունք»։ Շատ տարիներ անց, երբ ես դարձա «Հանրապետական» կուսակցության անդամ, որի գաղափարախոսությունը ներշնչված է Նժդեհի փիլիսոփայությամբ, ինքս ինձ մտածում էի, որ վերը նշված միտքն արդեն ակտուալ չէ, քանի որ մեր օրերում գոյություն ունեն միջազգային կազմակերպություններ, «միջազգային իրավունք» ասվածը և այսպես շարունակ։ Ես վստահ էի, որ այդ ինստիտուտներն ավելի քան բավարար են փոքր ազգերի իրավունքները պաշտպանելու համար։ Ավաղ, ես չարաչար, միամտաբար սխալվում էի: Այսօր՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը ես ևս մեկ անգամ գիտակցեցի, որ ոչինչ չի փոխվել»,-նշել է Մամիջանյանը:
Պատգամավորը հիշեցրել է, որ ապրիլի 23-ին Ադրբեջանի իշխանությունները սկսել են Լաչինի միջանցքի մոտ ապօրինի անցակետի տեղադրման գործընթացը։ 120.000 մարդ 4 ամիս է, ինչ շրջափակման մեջ է, կան միջազգային համաձայնագրեր, Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշում, միջազգային մի շարք կառույցների կողմից արված հայտարարություններ, բայց չկա արդյունք։
«Ադրբեջանը՝ Թուրքիայի աջակցությամբ, պարզվում է, կարող է արհամարհել մարդու հիմնարար իրավունքները, միջազգային իրավունքները, անտեսել միջազգային հանրության պահանջը։ Ի՞նչ իմաստ ունեն այդ դեպքում մեր ելույթները և հայտարարությունները։ Տալի՞ս են արդյոք դրանք որևէ օգուտ։
Ոչինչ չի փոխվել 1915 թվականից ի վեր։ Արյունոտ յաթաղանին եկել են փոխարինելու «Բայրաքթարները», Համիդիե խմբերը վերածվել են այսպես կոչված «էկոակտիվիստների», բայց էությունն է մնացել նույնը. Եվրոպայում այս պահին տեղի են ունենում էթնիկ զտումներ, և բոլոր նրանք, ովքեր պատասխանատու են դրա համար, նստած են այս դահլիճում՝ քրիստոնեա-դեմոկրատական արժեքների խորանի մոտ»,-ընդգծել է Մամիջանյանը:
Նա վստահություն է  հայտնել, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի ներկայացուցիչները ԵԽԽՎ-ում հանդես կգան իր ասածը ժխտող ելույթներով։ Պատգամավորը նաև նշել է՝  գերազանց հասկանում է, որ այդ փոխադարձ մեղադրանքները գործընկերների համար աղմուկի պես մի բան են դարձել, բայց վտանգված են մարդկային կյանքեր։
«Դուք ցանկանո՞ւմ եք, որ ես լուռ նստեմ, աշխարհի այլ հատվածում մահերը սգամ ՝ նայելով, թե ինչպես են սպանում իմ ժողովրդին ու ստիպում լքել իրենց հայրենիքը կամ գերեվարում ու խոշտանգում Բաքվի բանտերում։
Ես կասկած չունեմ, որ Հայաստանն ու Արցախը կկարողանան անցնել այս ամենի միջով։ Դա մեր արյան մեջ է։ Մենք պայքարով ենք ստացել ու պահպանել այն ամենը, ինչ ունենք։ Բայց մենք և պատմությունն ինքնին կհիշենք ոչ միայն նրանց, ովքեր կողք կողքի մեզ հետ պայքարում էին, այլ նաև նրանց, ովքեր այս ծանր ժամանակներում նախընտրեցին մնալ լուռ»,-ասել է Մամիջանյանը:
Պատգամավորը հավելել է՝  անշնորհակալ չէ, հայկական կողմն իրապես գնահատում է բոլոր հայտարարությունները, սակայն ծայրահեղ դժվար է այդ թղթերով պաշտպանել անմեղ հայրենակիցներին կրակոցներից և հրետակոծություններից։
«Գիտեք, հերոս լինելը կամ պատմություն կերտելը բավական դյուրին է։ Պարզապես պետք է ճիշտ վարվել՝ կանգնել ի պաշտպանություն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի և թույլ տալ նրանց իրացնել իրենց ինքնորոշման իրավունքը։ Խոսելու ժամանակը սպառվել է, ժամանակն է գործելու»,-եզրափակել է Մամիջանյանը:

На смену кровавым ятаганам пришли «байрактары», группировки хамидие превратились в «экоактивистов»: Мамиджанян в ПАСЕ
Поддержи А1+!Со времен Геноцида армян 1915 года ничего не изменилось: на смену кровавым ятаганам пришли «байрактары», группировки хамидие превратились в так называемых «экоактивистов», но суть осталась прежней.
Об этом заявил член армянской делегации в ПАСЕ, руководитель фракции “Честь имею” Национального Собрания Армении Айк Мамиджанян.
Депутат опубликовал свое выступление, включенный в протокол пленарного заседания ПАСЕ.
«Я начну свое выступление с истории. Еще в школе я впервые прочитал слова национального героя Армении, философа Гарегина Нжде: «Сила порождает право». Много лет спустя, когда я стал членом Республиканской партии, идеология которой вдохновлена философией Нжде, я подумал про себя, что вышеизложенная мысль уже не актуальна, потому что в настоящее время существуют международные организации, так называемое «международное право» и так далее. Я был уверен, что этих институтов более чем достаточно для защиты прав малых народов. Увы, я был прискорбно, наивно неправ. Сегодня, в день памяти жертв Геноцида армян, я еще раз понял, что ничего не изменилось», - отметил Мамиджанян.
Депутат напомнил, что 23 апреля власти Азербайджана начали процесс установки незаконного КПП в Лачинском коридоре. 120 000 человек находятся в блокаде уже 4 месяца, есть международные соглашения, решение Международного суда, заявления ряда международных структур, а результата нет.
«Азербайджан при поддержке Турции, оказывается, может игнорировать фундаментальные права человека, международные права, игнорировать требования международного сообщества. В чем в таком случае смысл наших речей и заявлений? Приносят ли они какую-либо пользу?
С 1915 года ничего не изменилось. На смену кровавым ятаганам пришли «байрактары», группировки хамидие превратились в так называемых «экоактивистов», но суть осталась прежней. В настоящее время в Европе происходит этническая чистка, и все, кто несет за нее ответственность, сидят в этом зале, у алтаря христианско-демократических ценностей», - подчеркнул Мамиджанян.
Он выразил уверенность, что представители Азербайджана и Турции выступят в ПАСЕ с речами, опровергающими сказанное им. Депутат также отметил, что прекрасно понимает, что эти взаимные обвинения стали чем-то вроде шума для коллег, но человеческие жизни находятся под угрозой.
«Вы хотите, чтобы я тихо сидел, оплакивал гибель людей в другой части мира, наблюдая, как убивают и заставляют покинуть Родину мой народ или берут в плен и пытают в бакинских тюрьмах?
Я не сомневаюсь, что Армения и Арцах смогут пройти и через все это. Это у нас в крови. Мы получили и сохранили все, что у нас есть, через борьбу. Но мы и сама история будем помнить не только тех, кто сражался бок о бок с нами, но и тех, кто предпочел хранить молчание в эти трудные времена», - сказал Мамиджанян.
Депутат добавил, что он не неблагодарный, армянская сторона очень ценит все заявления, но защитить этими бумагами ни в чем не повинных соотечественников от обстрелов крайне сложно.
«Знаете, быть героем или творить историю довольно легко. Просто нужно поступить правильно: встать на защиту народа Нагорного Карабаха и позволить ему осуществить свое право на самоопределение. Время разговоров закончилось, пора действовать!» - заключил Мамиджанян.