Եթե 120,000 հայ իր բնօրրանից թողնի գնա, պատկերացնում եք, թե ինչ հարված է լինելու դա․ Ա․ Սարգսյան (տեսանյութ)
«Ցավոք սրտի, կանգ է առել ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը, կարևոր է նաև, թե երբ է փոխհատուցման հարցը բարձրացվելու»,- ասում է  Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը։
Նա նաեւ այլ հարց է առաջ քաշում․
«Մենք այս պահին մեր շահերը դեռ դոկտրին չենք դարձել և մենք չենք ներկայացել աշխարհին, թե Հայաստանը ինչ շահեր է հետապնդելու։ Եթե Թուրքիան ընդունի այն մեղքը, որը կատարել է, այդ պարագայում շատ ավելի հեշտ է հարաբերությունները կարգավորելը»։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետ դնելուն, Արամ Սարգսյանը նշեց «Անհնար է պատկերացնել, որ մենք մեր հայրենիքը կտոր-կտոր հանձնենք․․․Եթե 120000 հայ իր բնօրրանից թողնի գնա, պատկերացնում եք, թե ինչ հարված է լինելու դա»։

Если 120 тыс. армян покинут свою колыбель, представляете, каким это будет ударом: А. Саркисян (видео)
«К сожалению, процесс признания геноцида остановился, также важно, когда будет поднят вопрос компенсации», - говорит председатель Демократической партии Армении Арам Саркисян.
Он выдвигает и другой вопрос:
«Мы на данный момент ещё не превратили наши интересы  в доктрину, и мы не представили миру, какие интересы  будет преследовать Армения. Если Турция признает свою вину в содеянном, в этом случае урегулировать отношения намного легче».
Коснувшись размещения вооружёнными силами Азербайджана контрольно-пропускного пункта на Лачинском коридоре, Арам Саркисян отметил: «Невозможно представить, что мы по кускам отдаём нашу родину… Если 120 тыс. армян покинут свою колыбель, представляете, каким это будет ударом».