Արցախի ԱԳՆ․ վերահաստատում ենք մեր հանձնառությունը պատմական արդարության վերականգնմանը
Ապրիլի 24-ին համայն հայությունը ոգեկոչում է Օսմանյան Կայսրությունում Հայոց Ցեղասպանության ավելի քան 1,5 մլն զոհերի հիշատակը։ 1915-1923 թթ. երիտթուրքերն ու քեմալական կառավարությունը մի քանի փուլով իրականացրեցին հայերի զանգվածային կոտորածներ ու բռնագաղթ։ Հայոց ցեղասպանությունը մասն էր Օսմանյան Կայսրության առաջնորդների որդեգրած պանթուրքիզմի քաղաքականության, որը նախատեսում էր նոր տարածքների բռնազավթում՝ բնիկ քրիստոնյա հայերի կոտորածների, թրքացման կամ բռնի տեղահանման միջոցով։
20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը կանխելու անկարողությունը և անպատժելիությունը, ցավոք, հետագայում հանգեցրեցին նոր ցեղասպանությունների իրականացման։ Այսօր էլ, այդ դաժան ոճրագործությունից ավելի քան մեկ դար անց, հայ ժողովուրդը կրկին կանգնած է նոր ցեղասպանության վտանգի առաջ։ Ադրբեջանի ավտորիտար իշխանությունները, Թուրքիայի օժանդակությամբ , շարունակում են հայության դեմ վարել ցեղասպան քաղաքականություն։ Դրա վառ վկայությունն է Թուրքիայի անթաքույց աջակցությունն ու անմիջական մասնակցությունը 2020 թվականի սեպտեմբերին Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիային։ 44 օր տևած պատերազմի ընթացքում օկուպացվեց Արցախի Հանրապետության տարածքի զգալի մասը, իրականացվեցին բազմաթիվ պատերազմական հանցագործություններ և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներ, այդ թվում՝ խաղաղ բնակիչների և ռազմագերիների դաժան սպանություններ, գլխատումներ, սպանվածների մարմինների պղծում և այլ անմարդկային արարքներ։
Շարունակելով Արցախի հայաթափման ծրագիրը՝ Ադրբեջանն ավելի քան 4 ամիս շրջափակման մեջ է պահում Արցախի 120 հազար բնակչությանը՝ կանգնեցնելով նրան բնաջնջվելու կամ հայրենիքը հարկադրաբար լքելու երկընտրանքի առջև։ Միևնույն ժամանակ, իր ցեղասպան քաղաքականությունն առաջ մղելու նպատակով, Ադրբեջանը շարունակում է միջազգային հանրության աչքի առջև և կրկին լիակատար անպատժելիության և ամենաթողության մթնոլորտում բոլոր հնարավոր միջոցներով խախտել Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքները։
Հայոց ցեղասպանության իրագործումից ի վեր միջազգային հանրությունը պարտավորություն է ստանձնել և մշակել է համապատասխան գործիքակազմ՝ կանխարգելելու ցեղասպանությունները և մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումները՝ դրանց կրկնությունը բացառելու նպատակով։ Այսօր հրամայական է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կողմից այդ գործիքակազմի կիրառումն Արցախի ժողովրդի որպես այդպիսին ոչնչացումը կանխելու և նրա հիմնարար իրավունքները պաշտպանելու համար։
Վերստին գլուխ խոնարհելով Հայոց ցեղասպանության սուրբ նահատակների հիշատակի առջև՝ վերահաստատում ենք մեր հանձնառությունը պատմական արդարության վերականգնմանը։

МИД Арцаха: Подтверждаем нашу приверженность восстановлению исторической справедливости
Поддержи А1+!24 апреля весь армянский народ поминает более 1,5 миллиона жертв Геноцида армян в Османской империи. В 1915-1923гг. младотурки и кемалистское правительство в несколько этапов осуществили массовые убийства и депортацию армян. Геноцид армян был частью политики пантюркизма, принятой лидерами Османской империи, которая предусматривала захват новых территорий путем массовых убийств, отуречивания или насильственной депортации коренных армян-христиан.
Неспособность предотвратить первый геноцид 20 века и безнаказанность в дальнейшем, к сожалению, привели к осуществлению новых геноцидов. И сегодня, спустя больше века после этого жестокого преступления, армянской народ вновь стоит перед угрозой нового геноцида. Авторитарные власти Азербайджана при содействии Турции продолжают проводить против армян геноцидальную политику. Ярким свидетельством тому является неприкрытая поддержка и непосредственное участие Турции в военной агрессии, развязанной Азербайджаном против Арцаха в сентябре 2020 г. В ходе продолжавшейся 44 дня войны была оккупирована значительная часть территории Республики Арцах, совершены многочисленные военные преступления и грубейшие нарушения международного гуманитарного права, в том числе жестокие убийства мирного населения и военнопленных, обезглавливания, глумление над телами погибших и другие бесчеловечные деяния.
Продолжая политику деарменизации Арцаха, Азербайджан более 4 месяцев удерживает в блокаде 120-тысячное население Арцаха, поставив его перед выбором: или быть уничтоженным, или принудительно покинуть Родину. Одновременно с целью продвижения своей геноцидальной политики Азербайджан на виду международного сообщества и вновь в атмосфере полной безнаказанности и вседозволенности продолжает всеми возможными методами нарушать фундаментальные права народа Арцаха.
После Геноцида армян международное сообщество взяло на себя обязательство и разработало соответствующий инструментарий для предотвращения геноцидов и массовых нарушений прав человека с целью исключить их повторение. Сегодня императивно требуется задействование Советом Безопасности ООН этого инструментария для предотвращения уничтожения народа Арцаха как такового и защиты его фундаментальных прав.
Вновь склоняя головы перед памятью святых мучеников армянского Геноцида, подтверждаем нашу приверженность борьбе за восстановление исторической справедливости.