Արցախի ԱԳՆ հայտարարությունը Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետ տեղադրելու վերաբերյալ
Արցախն ավելի քան 4 ամիս իր գործակալների միջոցով անմարդկային շրջափակման մեջ պահելուց հետո Ադրբեջանն ապրիլի 23-ին ապօրինաբար հսկիչ անցակետ է տեղադրել Լաչինի միջանցքում՝ Հակարի գետի կամրջի վրա։ Հերթական անգամ ընդգծում ենք, որ Լաչինի միջանցքի նկատմամբ վերահսկողության հաստատմանն ուղղված Ադրբեջանի քայլերը ուղղակիորեն հակասում են 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետին։ Եռակողմ հայտարարության տակ Ադրբեջանի նախագահի ստորագրությունն Ադրբեջան պետության ուղղակի և միանշանակ համաձայնությունն է՝ Լաչինի միջանցքի նկատմամբ բացառիկ վերահսկողություն փոխանցել ՌԴ խաղաղապահ զորակազմին։
Հրադադարի հաստատումից ի վեր Ադրբեջանը պարբերաբար խախտել է 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության գրեթե բոլոր դրույթները։ Սակայն անցակետ տեղադրելու մասին ադրբեջանական կողմի պաշտոնական հայտարարությունը վկայում է Բաքվի՝ տվյալ փաստաթղթով ստանձնած պարտավորություններից հրաժարվելու մտադրության մասին։
Այս համատեքստում ակնկալում ենք ինչպես լայն միջազգային հանրության, այնպես էլ Եռակողմ հայտարարության կողմերի և, առաջին հերթին, հայտարարության իրականացման երաշխավոր հանդիսացող Ռուսաստանի Դաշնության միանշանակ և համարժեք արձագանքն ու գործուն քայլերը՝ ադրբեջանական անցակետի տեղադրումը թույլ չտալու, Լաչինի միջանցքը բացելու, Ադրբեջանի կողմից Եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների իրականացումն ու Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական անվտանգությունն ապահովելու ուղղությամբ:
Ակնհայտ է, որ անցակետի տեղադրումով Ադրբեջանը փորձում է նոր թափ հաղորդել կատարյալ անպատժելիության և ամենաթողության մթնոլորտում իր կողմից վարվող էթնիկ զտման քաղաքականությանը։ Ադրբեջանի ղեկավարությունը ոչ միայն չի թաքցնում իր ցեղասպան գործողությունները, այլև նախօրոք ազդարարում է դրանց մասին՝ չարժանանալով միջազգային հանրության դատապարտմանը կամ հակազդեցությանը։
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի իրավունքների զանգվածային խախտումներն իրականացվում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման ուղղությամբ միջազգային միջնորդների ջանքերի և հայտարարությունների պայմաններում։ Ադրբեջանը, ըստ էության, Հայաստան-Ադրբեջան բանակցային գործընթացն օգտագործում է որպես գործիք՝ բացառելու ներգրավված պետությունների կողմից իր հանցավոր քաղաքականության կանխարգելմանն ուղղված հնարավոր միջոցների իրականացումը։
Եռակողմ հայտարարության կողմ չհանդիսացող, սակայն միջազգային խաղաղության և անվտանգության, այդ թվում՝ էթնիկ զտումների և ցեղասպանության կանխարգելման համար պատասխանատվություն կրող պետությունների կողմից համարժեք արձագանքի բացակայությունը և Ադրբեջանի անօրինական պահանջները քննարկելու առաջարկները հավասարազոր են Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության թողտվությանը։ Ավելին, Ադրբեջանի ապօրինի պահանջները քննարկման դնելու ցանկացած առաջարկ՝ փորձ է օրինականացնել դրանք և, ըստ էության, ծառայում է Բաքվի հանցավոր ծրագրերի խրախուսմանը:
Ստեղծված իրավիճակում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կողմից Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության կանխարգելման ուղղությամբ վճռական քայլերի իրականացումը հրամայական է։ Պահանջում ենք ՄԱԿ-ի ԱԽ անդամ պետություններից իրականացնել ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ և միջազգային իրավունքով ստանձնած իրենց պարտավորությունները և վերջ դնել Արցախի էթնիկ զտման և նրա ժողովրդին ոչնչացնելու Ադրբեջանի հանցավոր քաղաքականությանը։

Заявление МИД Арцаха относительно установления азербайджанского КПП в Лачинском коридоре
Поддержи А1+!Очевидно, что установлением КПП Азербайджан пытается придать новый импульс своей политике этнических чисток в обстановке полной безнаказанности и вседозволенности. Об этом говорится в заявлении, распространенном МИД Республики Арцах.
«После удерживания Республики Арцах в бесчеловечной блокаде более 4 месяцев, Азербайджан 23 апреля незаконно установил контрольно-пропускной пункт в Лачинском коридоре, на мосту через реку Хакар. Еще раз подчеркиваем, что шаги Азербайджана, направленные на установление контроля над Лачинским коридором, прямо противоречат пункту 6 Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Подпись президента Азербайджана под этим заявлением является прямым и недвусмысленным согласием Азербайджана на передачу исключительного контроля над Лачинским коридором российским миротворческим силам.
С момента установления режима прекращения огня Азербайджан неоднократно нарушал почти все положения Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Однако официальное заявление азербайджанской стороны об установлении КПП свидетельствует о намерении Баку отказаться от взятых на себя этим документом обязательств.
В этом контексте мы ожидаем однозначной и адекватной реакции и действенных шагов как широкого международного сообщества, так и сторон Трехстороннего заявления и, в первую очередь, Российской Федерации, являющейся гарантом реализации заявления, в направлении недопущения установки азербайджанского КПП, открытия Лачинского коридора, выполнения Азербайджаном обязательств по Трехстороннему заявлению и обеспечения физической безопасности народа Арцаха.
Очевидно, что созданием КПП Азербайджан пытается придать новый импульс своей политике этнических чисток в обстановке полной безнаказанности и вседозволенности. Руководство Азербайджана не только не скрывает своих геноцидальных действий, но и объявляет о них заранее, не получая осуждения или противодействия со стороны международного сообщества.
Примечательно, что массовые нарушения прав народа Арцаха со стороны Азербайджана осуществляются, несмотря на усилия и заявления международных посредников в направлении установления мира между Арменией и Азербайджаном. Азербайджан, по сути, использует армяно-азербайджанский переговорный процесс как инструмент для исключения реализации вовлеченными государствами возможных мер, направленных на предотвращение его преступной политики.
Отсутствие адекватного ответа со стороны государств, не являющихся участниками Трехстороннего заявления, но несущих ответственность за международный мир и безопасность, в том числе за предотвращение этнических чисток и геноцида, а также предложения обсудить незаконные требования Азербайджана равносильны уступке в политике геноцида Азербайджана. Более того, любое предложение обсудить незаконные претензии Азербайджана является попыткой их легитимации и, по сути, служат поощрению преступной повестки Баку.
В сложившейся ситуации необходимо, чтобы Совет Безопасности ООН предпринял решительные шаги для предотвращения политики геноцида Азербайджана. Мы требуем, чтобы государства-члены Совета Безопасности ООН выполнили свои обязательства по Уставу ООН и международному праву и положили конец проводимой Азербайджаном преступной политике этнической чистки Арцаха и уничтожения его народа», - говорится в заявлении.