Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետի տեղադրումը բացարձակապես անընդունելի է. ԱԺ նախագահ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը բացարձակ անընդունելի է համարում Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի կողմից անցակետի տեղադրումը։ Այս մասին նա գրառում է կատարել «Թվիթեր»-ի իր էջում։
«Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում՝ խաղաղապահ առաքելության պատասխանատվության գոտում անցակետի տեղադրումը բացարձակապես անընդունելի է, քանի որ կոպտորեն խախտում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետը։
Կոչ ենք անում Ռուսաստանին կատարել իր պարտավորությունը՝ ապահովելով Լաչինի միջանցքի ողջ անվտանգային գոտուց զինված ուժերի դուրսբերումը, ինչպես նաև հորդորում ենք ՄԱԿ-ի անդամ երկրներին, ովքեր ունեն միջազգային անվտանգությունը պահպանելու մանդատ, արդյունավետ քայլեր ձեռնարկել՝ կյանքի կոչելու Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշում»,- գրել է Սիմոնյանը՝ կրկին կոչ անելով դադարեցնել Արցախի արգելափակումը։

Установление Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре абсолютно неприемлемо: председатель НС
Поддержи А1+!Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян считает абсолютно неприемлемым установление Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре. Об этом он написал на своей странице в Twitter.
«Установление Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре, в зоне ответственности миротворческой миссии, абсолютно неприемлемо, так как грубо нарушает пункт 6 Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
Призываем Россию выполнить взятые на себя обязательства, обеспечив вывод вооруженных сил из всей зоны безопасности Лачинского коридора, а также призываем государства-члены ООН, обладающие мандатом на поддержание международной безопасности, предпринять действенные шаги по реализации решения Международного суда ООН», - написал Симонян, вновь призвав прекратить блокаду Арцаха.