Հայաստանում պետք է լինի 8 պետական բուհ․ Նիկոլ Փաշինյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանում Ակադեմիական քաղաքի հիմնումից հետո երկրում կգործի 8 բուհ․ կառավարությունը տրամադրված է, որ այդ բուհերի ֆինանսավորումն ամբողջությամբ պետական լինի։ Այս մասին Կառավարության նիստի ընթացքում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մենք բաց առաջարկով, խնդրանքով, հորդորով կդիմենք մեր բուհական, ակադեմիական շրջանակներին՝ արձանագրելով հետևյալը՝ մենք որոշել ենք, որ Հայաստանում պետք է լինի 8 բուհ։ Մենք տրամադրված ենք, որ այդ բուհերի ֆինանսավորումն ամբողջությամբ պետական լինի, բայց, եթե կպարզվի, որ այլ աղբյուրներ էլ կան, որ հավելյալ կֆինանսավորեն, շատ ավելի լավ։ Բայց մեր նպատակն այն է, որ այդ 8 բուհերը իրենց լիարժեք գործունեությունն ապահովելու համար որևէ կողմնակի տեղ նայելու անհրաժեշտություն չունենան։ Մենք որոշ ժամանակ քննարկումներ կիրականացնենք բուհերի հետ»,- ասաց Փաշինյանը։
Փաշինյանն ընդգծեց, որ Ակադեմիական քաղաքի նախագիծը Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող ամենամեծ նախագիծն է լինելու՝ հավելելով, որ լուրջ և խորը թիմային աշխատանք է պետք։

В Армении должно быть 8 государственных ВУЗ-ов: Никол Пашинян
После создания в Армении Академгородка в стране будут действовать 8 ВУЗ-ов. Правительство определило, что финансирование этих ВУЗ-ов должно быть полностью государственным. Об этом на заседании правительства заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
«Мы обратимся к нашим университетским и академическим кругам с открытым предложением, просьбой и призывом, зафиксировав следующее: мы решили, что в Армении должно быть 8 ВУЗ-ов. Мы настроены на то, что финансирование этих ВУЗ-ов должно быть полностью государственным, но если выяснится, что есть другие источники, которые дадут дополнительное финансирование, тем лучше. Но наша цель состоит в том, чтобы этим 8 ВУЗ-ам не нужно было искать что-то еще, чтобы обеспечить свою полноценную деятельность. Какое-то время мы будем вести переговоры с ВУЗ-ами», - сказал Пашинян.
Пашинян подчеркнул, что проект «Академгородок» станет самым крупным проектом, реализуемым правительством Армении, добавив, что необходима серьезная и глубокая командная работа.