Տեղ գյուղում պրոբլեմատիկ հատվածները կրճատվել են 1,4 կմ-ով, հուսով եմ՝ 3,6 կմ-ն էլ կճշգրտվի․ Փաշինյան (տեսանյութ)
ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանեց հարցին, թե Տեղ գյուղում անվտանգային առումով ինչ իրավիճակ է: Փաշինյանն ասաց, որ Տեղ գյուղի հատվածում 5 կմ խնդրահարույց հատվածից 1.4 կմ-ը ճշգրտվել է, սահմանապահներն իրար հետ աշխատել են: «Այնտեղ ունենք 11 կմ հատված, 11 կմ-ից 5 կմ-ը մենք համարում էինք և համարել ենք պրոբլեմատիկ: Այսօրվա դրությամբ այդ պրոբլեմատիկ հատվածը կրճատվել է ևս 1.4 կմ-ով: Ի՞նչ է նշանակում սահմանը ճշգրտվել է, նշանակում է, որ և՛ մենք, և՛ ադրբեջանցիներն այդ կետի վերաբերյալ ունենք ընդհանուր կարծիք, որ մեր սահմանային գիծն անցնում է այստեղով: Դա նշանակում է նաև, որ հայաստանցի սահմանապահները տեղակայվում են այդ սահմանից որոշակի հեռավորության վրա, ադրբեջանցի սահմանապահները՝ այդ սահմանից որոշակի հեռավորության վրա»,-ասաց Փաշինյանը: Փաշինյանը նաև նշեց, որ փորձը ցույց է տալիս՝ երբ սահմանապահներն են իրար հետ աշխատում, դա որոշակի արդյունքների կարող է բերել:

В селе Тех проблемные участки сократились на 1,4 км, надеюсь, что и 3,6 км будут уточнены: Пашинян (видео)
Уточнены 1,4 км спорной зоны в 5 км в районе села Тех. Пограничники работая вместе, скорректировали место нахождения пограничного пункта и расположили его на определенном удалении.
Об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян на брифинге с журналистами в Национальном собрании.
«Там территория в 11 км, 5 км из 11 км мы считали и считаем спорным. На сегодняшний день могу сказать, что этот спорный участок сократился еще на 1,4 км. Это означает, что скорректирован еще один участок. Это значит, что и у нас, и у азербайджанцев есть общее мнение насчет того, что там проходит  линия границы. Это также означает, что армянские пограничники стоят на определенном расстоянии от этой границы, азербайджанские пограничники - на определенном расстоянии с другой стороны», - сказал Пашинян. Пашинян отметил, что остались спорные 3,6 км.
Он добавил, что опыт показывает, что совместная работа пограничников может принести определенные результаты. Армянская сторона надеется, что оставшиеся 3,6 км участка тоже будут скорректированы и тема будет закрыта.