Ակնկալում ենք տպավորիչ առաջնություն. Վարչապետն ընդունել է Ծանրամարտի միջազգային և Եվրոպայի ֆեդերացիաների նախագահներին (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ Մուհամմեդ Ջալուդին և Ծանրամարտի Եվրոպայի ֆեդերացիայի նախագահ Անտոնիո Կոնֆլիտտիին: Նշենք, որ ս.թ. ապրիլի 15-23-ը Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կանցկացվի Ծանրամարտի Եվրոպայի 2023թ. առաջնությունը, որի անցկացման աշխատանքների նախապատրաստման և կազմակերպման միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահը Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանն է:
Վարչապետը, ողջունելով երկու ֆեդերացիաների նախագահներին, նշել է, որ Հայաստանը պատվով է հյուրընկալում Ծանրամարտի Եվրոպայի 2023թ. առաջնությունը և շնորհակալ է Ծանրամարտի միջազգային և Եվրոպայի ֆեդերացիաներին՝ այդ գաղափարին աջակցելու համար: «Հայաստանը ներդրել է առավելագույն ջանքերը՝ Ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունը լավագույնս անցկացնելու համար: Ակնկալում ենք, որ այն կլինի տպավորիչ և հաջողություններով լի», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը և ընդգծել, որ Հայաստանը պատրաստ է հյուրընկալել նաև Ծանրամարտի աշխարհի 2024թ. առաջնությունը:
Ծանրամարտի միջազգային և Եվրոպայի ֆեդերացիաների նախագահները շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ կառավարությանը՝ Վարչապետի գլխավորությամբ, Օլիմպիական կոմիտեին, կազմկոմիտեին կատարված մեծածավալ աշխատանքի համար և վստահություն հայտնել, որ առաջնությունը կանցկացվի բարձր մակարդակով: Մուհամմեդ Ջալուդը նկատել է, որ հաշվի առնելով կուտակված փորձը՝ Հայաստանն իրապես կարող է հավակնել Ծանրամարտի աշխարհի 2024թ. առաջնությունը հյուրընկալելուն, ինչի համար արդեն հայտ է ներկայացրել: Իսկ Անտոնիո Կոնֆլիտտին արդյունավետ է գնահատել Հայաստանի հետ համագործակցությունը և ընդգծել նախապատրաստական աշխատանքների բարձր մակարդակը:
Զրուցակիցները քննարկել են ծանրամարտի և ընդհանրապես սպորտի մասսայականացմանն առնչվող հարցեր: Վարչապետն ընդգծել է, որ սպորտի զարգացումը, առողջ ապրելակերպի խրախուսումը ռազմավարական ուղղություն է Հայաստանի կառավարության համար, և այդ ուղղությամբ իրականացվում են թիրախային բարեփոխումներ ու ծրագրեր:

Ожидаем впечатляющий чемпионат: Премьер-министр принял президентов Международной и Европейской федераций тяжелой атлетики (видео)
Поддержи А1+!14 апреля премьер-министр Армении Никол Пашинян принял президента Международной федерации тяжелой атлетики Мохамеда Джалуда и президента Европейской федерации тяжелой атлетики Антонио Конфлитти.
Никол Пашинян, приветствуя президентов двух федераций, отметил, что Армения с честью примет чемпионат Европы по тяжелой атлетике 2023 года. Он выразил благодарность Международной и Европейской федерациям тяжелой атлетики за поддержку идеи.
«Армения приложила максимум усилий, чтобы провести чемпионат Европы по тяжелой атлетике наилучшим образом. Мы ожидаем, что он будет впечатляющим и полным успехов», - сказал Никол Пашинян, подчеркнув, что Армения готова принять и чемпионат мира по тяжелой атлетике 2024 года. чемпионат.
Президенты Международной и Европейской федераций тяжелой атлетики поблагодарили правительство РА во главе с премьер-министром, Олимпийский комитет, оргкомитет за проделанную масштабную работу и выразили уверенность, что чемпионат пройдет на высоком уровне. Мухамед Джалуд отметил, что, учитывая накопленный опыт, Армения действительно может претендовать на проведение чемпиона мира по тяжелой атлетике 2024 год, на что она уже подала заявку. Антонио Конфлитти сотрудничество с Арменией назвал эффективным и подчеркнул высокий уровень подготовки.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с популяризацией тяжелой атлетики и спорта в целом. Премьер-министр подчеркнул, что развитие спорта, пропаганда здорового образа жизни является стратегическим направлением правительства Армении, и в этом направлении реализуются целенаправленные реформы и программы.
Состоялся обмен мнениями о перспективах углубления сотрудничества.
С 15 по 23 апреля 2023 года в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна в Ереване пройдет чемпионат Европы по тяжелой атлетике 2023 года. Руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян является председателем межведомственной комиссии по подготовке и организации чемпионата.