Միջազգային հանրության գործողությունները պետք է լինեն հասցեական. Խանդանյանը՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահին
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Սարգիս Խանդանյանը եւ պատվիրակության անդամներն ապրիլի 13-ին հանդիպել են ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար Բույար Օսմանիի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Այս մասին հայտնում են ՀՀ ազգային ժողովից:
Ողջունելով Բույար Օսմանիին` Սարգիս Խանդանյանն ընդգծել է, որ, ցավոք, ԵԱՀԿ գործող նախագահի այցը տարածաշրջան համընկել է Հայաստանի տարածքում ադրբեջանական հերթական ագրեսիայի հետ, որի հետեւանքով հայկական կողմն ունեցել է զոհեր ու վիրավորներ:
Հայկական պատվիրակության ղեկավարի խոսքով՝ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում օրեցօր վատթարանում է հումանիտար իրավիճակը: Ըստ Սարգիս Խանդանյանի` ստեղծված իրավիճակի լուծման հարցում միջազգային հանրության գործողությունները պետք է լինեն հստակ եւ հասցեական` հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման քաղաքականություն իրականացնելու Ադրբեջանի մտադրությունը:
ԵԱՀԿ գործող նախագահի խոսքով այս այցը փաստել է, որ իրենց ուշադրության կենտրոնում է բարձրացված հարցը, եւ իրենք մտահոգված են տարածաշրջանում առկա անվտանգային իրավիճակով: «Մեր նպատակն է նպաստել տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմանը»,- ընդգծել է Բույար Օսմանին եւ հույս հայտնել, որ իր նախագահության ընթացքում այս հարցում հնարավոր կլինի դրական քայլեր արձանագրել:
Հայ խորհրդարանականները խոսել են Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային բարդ իրավիճակի եւ խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի շարունակական ջանքերի մասին: ԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամները վերահաստատել են, որ Հայաստանը չունի տարածքային պահանջներ իր հարեւանների նկատմամբ եւ ցանկանում է խաղաղ գոյակցություն ապահովել տարածաշրջանում: Անդրադարձ է եղել նաեւ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիներին, նրանց վերադարձի հարցում կարեւորվել է ԵԱՀԿ կողմից գործուն քայլերի իրականացումը:
Քննարկվել են Հայաստան-ԵԱՀԿ երկարաժամկետ համագործակցությանը, ինչպես նաեւ Հյուսիսային Մակեդոնիայի հետ հարաբերությունների զարգացմանը վերաբերող հարցեր:

Действия международного сообщества должны быть адресными: Ханданян - действующему председателю ОБСЕ
Поддержи А1+!Председатель Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по внешним связям, глава делегации Армении в ПА ОБСЕ Саркис Ханданян и члены делегации 13 апреля встретились с делегацией, возглавляемой действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Северной Македонии Буяром Османи.
Приветствуя Буяра Османи, С.Ханданян подчеркнул, что, к сожалению, визит действующего Председателя ОБСЕ в регион совпал с очередной азербайджанской агрессией на территории Армении, в результате которой армянская сторона понесла потери и ранения.
По словам главы армянской делегации, гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе с каждым днем ухудшается в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. По Ханданяну, действия международного сообщества в разрешении создавшейся ситуации должны быть четкими и адресными, учитывая намерения Азербайджана проводить политику этнических чисток в Нагорном Карабахе.
По словам действующего председателя ОБСЕ, этот визит свидетельствует о том, что поднятый вопрос находится в центре их внимания, и их беспокоит сложившаяся ситуация с безопасностью в регионе. “Наша цель – способствовать установлению прочного мира в регионе”, - подчеркнул Буяр Османи, выразив надежду, что в период его председательства можно будет зафиксировать позитивные шаги в данной проблеме.
Армянские парламентарии коснулись сложной ситуации с безопасностью на Южном Кавказе и последовательных усилий Армении по установлению мира. Члены делегации НС в ПА ОБСЕ подтвердили, что Армения не имеет территориальных претензий к своим соседям и желает обеспечения мирного сосуществования в регионе. Затронута проблема удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных, подчеркнута важность реализации действенных шагов ОБСЕ по их возвращению.
Обсуждены вопросы долгосрочного сотрудничества Армении и ОБСЕ, а также развития отношений с Северной Македонией.