ԱԳՆ հայտարարությունը Մարաղայում հայերի կոտորածի 31-րդ տարելիցի կապակցությամբ
31 տարի առաջ՝ 1992թ․ ապրիլի 10-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացվեց Լեռնային Ղարաբաղի Մարտակերտի շրջանի Մարաղա հայկական բնակավայրում խաղաղ բնակչության ծրագրավորված դաժան կոտորածը, որի հետևանքով շուրջ 5000 բնակչություն ունեցող բնակավայրն ամբողջությամբ ենթարկվեց էթնիկ զտման, ավելի քան 50 խաղաղ բնակիչ դաժանաբար սպանվեց, նույնքան էլ գերեվարվեց. տվյալներ, որոնք փաստագրված են «Human Rights Watch» և «Amnesty International» իրավապաշտպան կազմակերպությունների զեկույցներում: Գերեվարվածներից շատերի ճակատագրերը մինչ օրս պարզված չեն, և վերջիններս համարվում են բռնի անհետացածներ:
Մարաղայի կոտորածը Սումգայիթում, Կիրովաբադում և Բաքվում կազմակերպված հայերի ջարդերի շարունակությունն էր և ադրբեջանական իշխանությունների՝ ազգային ինքնության հողի վրա զանգվածային ոճրագործությունների հերթական դրսևորումներից մեկը: Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության դեմ կանխամտածված ոճրագործությունները, ռազմական հանցագործությունները, դրանց անպատժելիությունն ու հերոսացումն Ադրբեջանի համակարգային քաղաքականության մաս կազմեցին և նոր դրսևորումներ ստացան Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի 2016թ. ապրիլյան ագրեսիայի, իսկ ավելի մեծ մասշտաբներով՝ 2020թ. 44-օրյա պատերազմի ժամանակ, որի հետևանքով տեղահանվեցին նաև Հադրութի, Շուշիի և հարակից շրջանների տասնյակ հազարավոր հայեր:
Պատահական չէ, որ ոչ միայն 1988-1991թթ. Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված հայերը տարիների ընթացքում երբևէ հնարավորություն չեն ստացել վերադառնալ իրենց տներ և իրացնել իրենց իրավունքները, այդ թվում՝ տնօրինել իրենց մասնավոր սեփականությունը, այլ նաև ներկայումս, խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, Ադրբեջանը խաթարում է տեղահանված անձանց և փախստականների վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից շրջաններ, ինչը պետք է իրականացվի ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով բարձր հանձնակատարի վերահսկողության ներքո: Ավելին, խախտելով միջազգային իրավունքի նորմերը և իր իսկ ստանձնած միջազգային պարտավորությունները՝ պաշտոնական Բաքուն այս օրերին ադրբեջանցիներով է բնակեցնում իր վերահսկողության տակ անցած հայկական բնակավայրերը, հայերի տները, ինչպես օրինակ՝ հայկական Թալիշ գյուղում:
Հատկանշական է նաև, որ կոպտորեն խախտելով հեղինակավոր միջազգային դատական ատյանների վճիռները՝ Ադրբեջանը բացահայտ կերպով շարունակում է պղծել, վանդալիզմի ենթարկել և ոչնչացնել հայկական կրոնական ու պատմամշակութային կոթողներն ու սրբավայրերը՝ նպատակ ունենալով իր վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներից ջնջել հայկական հետքն առհասարակ: Միևնույն ժամանակ, ամենաբարձր մակարդակով շարունակվում է հայության նկատմամբ ատելության քարոզը: Այս արձանագրումներն արդեն իսկ բազմիցս դատապարտվել են միջազգային կառույցների կողմից:
Մարաղայի ոճրագործությունից 35 տարի անց, շուրջ չորս ամիս է, ինչ Ադրբեջանն ապօրինի կերպով արգելափակված է պահում Լեռնային Ղարաբաղը մնացյալ աշխարհի հետ կապող Լաչինի միջանցքը: Լեռնային Ղարաբաղում կանխամտածված կերպով հումանիտար ճգնաժամի ստեղծումը, ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում զինադադարի պարբերական խախտումներն ու ագրեսիվ գործողությունները, քաղաքացիական բնակչության շարունակական թիրախավորումն ու ահաբեկումը կրկին ապացուցում են, որ Ադրբեջանի նպատակը Լեռնային Ղարաբաղն էթնիկ զտումների ենթարկելն է։
Այսօր մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում Մարաղայի կոտորածների զոհերի հիշատակին: Նման ոճրագործությունների հետագա կանխարգելման համար ևս մեկ անգամ ընդգծում ենք միջազգային հանրության գործուն քայլերի, այդ թվում՝ տրամադրության տակ առկա միջազգային մեխանիզմերի կիրառման հրատապությունը:
Հայաստանի Հանրապետությունը վերահաստատում է իր հավատարմությունը տարածաշրջանում երկարատև ու համապարփակ խաղաղության ու անվտանգության հաստատմանը, որը հնարավոր է Ադրբեջանի կողմից առավելապաշտական ու ագրեսիվ քաղաքականությունից հրաժարվելու և առկա խնդիրներին արդարացի լուծումներ փնտրելու ճանապարհով:

Заявление МИД в связи 31-й годовщиной резни армян в Мараге
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением в связи 31-й годовщиной резни армян в Мараге.
«31 год назад, 10 апреля вооруженные силы Азербайджана осуществили спланированную жестокую расправу над мирным населением армянского населенного пункта Марага Мартакертского района Нагорного Карабаха, в результате которой населенный пункт с населением около 5000 человек полностью был подвергнут этнической чистке, более 50 мирных жителей были жестоко убиты, столько же взяты в плен. Эти факты, задокументированы в докладах правозащитных организаций «Human Rights Watch» и «Amnesty International».
Резня в Мараге стала продолжением организованных погромов армян в Сумгаите, Кировабаде и Баку и одним из очередных проявлений массовых преступлений, совершаемых властями Азербайджана по национальному признаку. Умышленные преступления против мирного населения Нагорного Карабаха, военные преступления, их безнаказанность и героизация стали частью системной политики Азербайджана. Они получили новые проявления в Апрельской агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха 2016 года и в большем масштабе - в течение 44-дневной войны 2020 г., в результате которой также были перемещены десятки тысяч армян Гадрута, Шуши и соседних районов.
Неслучайно, что депортированные из Нагорного Карабаха армяне не только в 1988-1991 гг. так и не получили возможности вернуться в свои дома и реализовать свои права, распорядиться своей частной собственностью, но и в настоящее время, нарушая положения Трехстороннего заявления от 9 ноября, Азербайджан вновь подрывает возможности возвращения перемещенных лиц и беженцев в Нагорный Карабах и в прилегающие районы, что должно осуществляться под контролем Верховного комиссара ООН по делам беженцев. Более того, нарушая нормы международного права и взятые на себя международные обязательства, официальный Баку в эти дни заселяет азербайджанцами подконтрольные ему армянские населенные пункты, дома армян, как, например, в армянском селе Талыш.
Примечательно и то, что, грубо нарушая решения авторитетных международных судов, Азербайджан открыто продолжает осквернение, вандализм и уничтожение армянских религиозных и историко-культурных памятников и святынь с целью стереть армянский след с подконтрольных ему территорий. В то же время пропаганда ненависти к армянам продолжается на самом высоком уровне. Эти факты уже неоднократно осуждались международными институтами.
Спустя 35 лет после преступления в Мараге Азербайджан около четырех месяцев незаконно блокирует Лачинский коридор, соединяющий Нагорный Карабах с миром. Преднамеренное создание гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, периодические нарушения режима прекращения огня и агрессивные действия азербайджанских вооруженных сил в Нагорном Карабахе, постоянные нападения и запугивания гражданского населения еще раз доказывают, что целью Азербайджана является этническая чистка Нагорного Карабаха.
Сегодня мы отдаем дань памяти жертвам резни в Марага. Для предотвращения подобных преступлений в дальнейшем вновь подчеркиваем срочность активных шагов международного сообщества, в том числе и существующих международных механизмов.
Республика Армения подтверждает свою приверженность установлению долгосрочного и всеобъемлющего мира и безопасности в регионе, что возможно посредством отказа Азербайджана от экстремистской и агрессивной политики и поиска путей справедливых решений существующих проблем.