ՀՀ ՊՆ-ն պլանավորում է մասնակցել Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի հրամանատարության 2 այլ զորավարժությունների
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱպրիլի 6-ին Պենտագոնի կայքում «Defender 2023» բազմազգ զորավարժության մասին հաղորդագրության մեջ մասնակից երկրների ցուցակում նշված էր նաեւ Հայաստանը: Որոշ ժամանակ անց, սակայն, ԱՄՆ պաշտպանական գերատեսչությունը խմբագրեց հաղորդագրությունը, և Հայաստանն այլեւս մասնակիցների ցանկում ներառված չէր: Պարզաբանում ստանալու համար «Արմենպրես»-ը դիմել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արամ Թորոսյանին։
Հարց. Երեկ ԱՄՆ պաշտպանական գերատեսչության կայքում «Defender 2023» բազմազգ զորավարժության մասին հաղորդագրության մեջ մասնակից երկրների ցուցակում նշված էր նաեւ Հայաստանը: Որոշ ժամանակ անց Պենտագոնը խմբագրեց հաղորդագրությունը, և Հայաստանն այլեւս մասնակիցների ցանկում ներառված չէր: Վերջիվերջո, ՀՀ ԶՈւ-ն մասնակցելո՞ւ է այդ զորավարժությանը:
Պատասխան․ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը ընթացիկ տարում պլանավորում է մասնակցել Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի հրամանատարության կողմից կազմակերպվող 2 այլ զորավարժությունների՝ KFOR (Կոսովոյի ուժեր) և Saber Junction (Միաձուլված սուր) զորավարժություններին։

Министерство обороны Армении намеревается принять участие в 2 учениях командования Сухопутных войск США в Европе
Поддержи А1+!6 апреля в сообщении на сайте Пентагона о многонациональных учениях «Defender 2023» в списке стран-участниц была указана и Армения. Однако спустя некоторое время оборонное ведомство США отредактировало сообщение, и Армения больше не было в списке участников. «Арменпресс» обратился за разъяснениями к пресс-секретарю Министерства обороны РА Араму Торосяну.
Вопрос: Вчера на сайте Минобороны США в сообщении о многонациональных военных учениях «Defender 2023» Армения также была упомянута в списке стран-участниц. Спустя некоторое время Пентагон отредактировал сообщение, и Армения больше не было в этом списке. Так будут ли Вооруженные силы РА участвовать в этих учениях?
Ответ: Министерство обороны РА в этом году планирует принять участие в двух других военных учениях, организованных командованием Сухопутных войск США в Европе: KFOR (Силы Косово) и Sabre Junction (Сплетенный меч).