340236054_1418349708964926_6834464601572681943_n
Սիրիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Գևորգյանը  ապրիլի 6-ին հանդիպել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Ժողովրդական Ժողովի (խորհրդարանի) նախագահ Համուդե Սաբբաղի հետ:
Այս մասին տեղեկանում ենք դեսպանության «Ֆեյսբուք»-ի էջից:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Սիրիայի խորհրդարանների միջև կապերի զարգացմանն և ընդլայմանն առնջվող հարցեր: Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև միջխորհրդարանական ամենատարբեր հարթակներում հայ և սիրիացի խորհրդարանականների համագործակցությունը զարգացնելու վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում դեսպան Գևորգյանը խորհրդարանի նախագահին ներկայացրել է Հայաստանի շուրջ ձևավորված անվտանգային միջավայրը, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման արդյունքում Արցախի ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը: Մտքեր են փոխանակվել Սիրիա-Թուրքիա հարաբերությունների և դրանցում վերջին զարգացումների շուրջ:
Համուդե Սաբբաղը պատրաստակամություն է հայտնել ամենասեղմ ժամկետներում Հայաստանի Ազգային Ժողովի պատվիրակությանն Սիրիա այցելելու հրավեր հղելու առթիվ: Հանդիպմանը մասնակցել են Սիրիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Լուսի Իսքենյանը և ՀՀ դեսպանության խորհրդական Վարդան Ադամյանը:

Посол представил спикеру парламента Сирии ситуацию с безопасностью вокруг РА
Поддержи А1+!Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в Сирии Тигран Геворгян 6 апреля встретился с председателем Народного совета Сирийской Арабской Республики Хамудом Юсефом Ас-Саббахом.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы, связанные с развитием и расширением отношений между парламентами Армении и Сирии. Стороны также обменялись мнениями о развитии сотрудничества армянских и сирийских парламентариев на различных межпарламентских площадках.
В ходе встречи посол Геворгян представил спикеру парламента сложившуюся вокруг Армении среду безопасности, а также гуманитарный кризис, возникший в Арцахе в результате незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора. Состоялся обмен мыслями о сирийско-турецких отношениях и последних развитиях в них.
Хамуд Саббах выразил готовность в кратчайшие сроки направить приглашение делегации Национального Собрания Армении посетить Сирию. Во встрече приняли участие председатель группы дружбы Сирия-Армения Луси Искенян и советник посольства Армении Вардан Адамян.