Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպանը հյուրընկալվել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունում
ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանն ու խմբակցության անդամ Թագուհի Թովմասյանն ապրիլի 6-ին հանդիպել են ՀՀ-ում Շվեյցարիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լուկաս Ռոզենկրանցի հետ:
Ողջունելով դեսպանին` Հայկ Մամիջանյանը կարեւորել է հայ-շվեյցարական միջխորհրդարանական հարաբերությունների խորացումը, համագործակցությունը միջազգային հարթակներում:
Խմբակցության ղեկավարն անդրադարձել է Արցախում տիրող իրավիճակին, Լաչինի միջանցքի փակման հետեւանքով ստեղծված հումանիտար եւ անվտանգային խնդիրներին: Նշվել է, որ ադրբեջանական սադրանքներն ապացուցում են` Արցախը երբեւէ չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում:
Լեռնային Ղարաբաղում ճգնաժամային իրավիճակը հանգուցալուծելու հարցում հայ խորհրդարանականները կարեւորել են միջազգային գործընկերների դերակատարությունը:
Խոսելով արցախահայերի անվտանգային խնդիրների մասին` խմբակցության ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ անվտանգության երաշխիք կարող է լինել բացառապես կարգավիճակի խնդրի լուծումը` Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը:
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության ներկայացուցիչներն անդրադարձել են նաեւ Հայաստանի ներքաղաքական խնդիրներին:
Դեսպանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, կարեւորել է նմանատիպ հանդիպումներն ընդդիմադիր գործընկերների հետ, որոնց ընթացքում հնարավորություն է լինում տեղեկանալու ներքաղաքական եւ տարածաշրջանային իրավիճակի վերաբերյալ նրանց տեսակետներին:

Фракция «Честь имею» встретилась с послом Швейцарии в Армении
Поддержи А1+!Руководитель фракции «Честь имею» НС Армении Айк Мамиджанян и член фракции Тагуи Товмасян 6 апреля встретились с Чрезвычайным и Полномочным послом Швейцарии в Армении Лукасом Розенкранцем.
Приветствуя посла, Айк Мамиджанян подчеркнул важность углубления армяно-швейцарских межпарламентских отношений и сотрудничества на международных площадках.
Глава фракции коснулся ситуации в Арцахе, гуманитарных проблем и проблем безопасности, возникших в результате перекрытия Лачинского коридора. Было отмечено, что азербайджанские провокации доказывают, что Арцах никогда не может быть в составе Азербайджана.
Армянские парламентарии подчеркнули важную роль международных партнеров в урегулировании кризисной ситуации в Нагорном Карабахе.
Говоря о проблемах безопасности арцахских армян, лидер фракции выразил уверенность, что единственной гарантией безопасности может быть решение проблемы статуса, реализация права народа Арцаха на самоопределение.
Представители фракции «Честь имею» коснулись и внутриполитических проблем Армении.
Поблагодарив за прием, посол подчеркнул важность подобных встреч с оппозиционными деятелями, в ходе которых есть возможность узнать их взгляды на внутриполитическую и региональную ситуацию.