Սան Դիեգոն ապրիլի 24-ը հայտարարել է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր
Սան Դիեգոյի շրջանային վերահսկիչ խորհուրդն ապրիլի 4-ին միաձայն ընդունել է հռչակագիր՝ 2023 թ.-ի ապրիլի 24-ը հայտարարելով Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Ասպարեզ»-ին:
Հռչակման արարողությունը վարում էր Սան Դիեգոյի շրջանային տեսուչ Ջոել Անդերսոնը խորհրդի նախագահ Նորա Վարգասի հետ միասին: Միջոցառմանը ելույթ են ունեցել նաև Սուրբ Սարգիս հայկական եկեղեցու հովիվ վերապատվելի Բագրատ Բերջեկյանը, համայնքի ակտիվիստ և փաստաբան Ջոն Դադյանը, Սուրբ Սարգիս հայկական եկեղեցու խորհրդի անդամ Քեթի Քասարջյանը և Սան Դիեգոյի շրջանային դատախազ Սամեր Ստեֆանը:
Վերապատվելի Բերջեկյանն իր խոսքում շնորհակալություն է հայտնել Սան Դիեգոյի շրջանային վերահսկիչ խորհրդին Հայոց ցեղասպանությունը հիշատակելու համար՝ հատկապես հաշվի առնելով Արցախի հայ բնակչության էթնիկ զտումների և ցեղասպանության վերահաս սպառնալիքը, որի պատճառն Ադրբեջանի շարունակական շրջափակումն ու ագրեսիան է:

Сан-Диего объявил 24 апреля Днем памяти жертв Геноцида армян
Поддержи А1+!4 апреля Наблюдательный совет округа Сан-Диего единогласно принял постановление об объявлении 24 апреля 2023 года Днем памяти жертв Геноцида армян. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на «Аспарез».
Церемонию принятия постановления вели окружной инспектор Сан-Диего Джоэл Андерсон и председатель совета Нора Варгас. На мероприятии также выступили священник армянской церкви Сурб Саргис преподобный Баграт Берджекян, общественный деятель и адвокат Джон Дадиан, член правления церкви Сурб Саргис Кэти Касарджян и окружной прокурор Сан-Диего Самер Стефан.
В своем выступлении преподобный Берджекян поблагодарил Наблюдательный совет округа Сан-Диего за увековечение памяти жерт Геноцида армян, особенно учитывая надвигающуюся угрозу этнической чистки и геноцида армянского населения Арцаха, причиной которых является продолжающаяся блокада и агрессия Азербайджана.