Մենք միշտ զգացել ենք Սլովակիայի աջակցությունը․ նախագահը՝ Սլովակիայի Ազգային խորհրդի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահին (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այսօր ընդունել է Սլովակիայի Ազգային խորհրդի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Մարիան Քերիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Նախագահ Խաչատուրյանը, ողջունելով հյուրներին, նշել է, որ Սլովակիան Եվրոպայում Հայաստանի կարևոր գործընկերներից մեկն է, և մեր երկիրը պատրաստ է ընդլայնել համագործակցությունն այդ երկրի հետ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում՝ երկկողմ և միջազգային հարթակներում:
«Անկախություն ձեռք բերելուց հետո, մենք միշտ զգացել ենք Սլովակիայի աջակցությունը: Մենք այս տարի նշում ենք երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը և դա լավ առիթ է՝ մեր համագործակցությունն առավել ընդլայնելու մասին մտածելու համար: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ Լեռանային Ղարաբաղի հարցում ձեր դիրքորոշման համար. այն հայտարարությունները, որ ընդունվել են ձեր խորհրդարանի կողմից աջակցություն են եղել մեզ համար, և հույս ենք հայտնում, որ դա կշարունակվի հետագայում ևս: Դուք մեծ աշխատանք եք կատարել նաև ԵՄ Խորհրդի որոշման կայացման գործում՝ Հայաստանում երկարաժամկետ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության տեղակայման համար: Սլովակիան այն վեց երկրներից մեկն էր, որը նախաձեռնեց և այդ խնդրով դիմեց ԵՄ բարձր ներկայացուցչին»:
Մարիան Քերին շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է.
«Մեր այցն ունի երկու հիմնական նպատակ: Առաջինը՝ Հայաստանի և Սլովակիայի 30-ամյա համագործակցության առիթն է: Երկրորդը՝ ցանկանում ենք մեր աջակցությունը հայտնել հայ ժողովրդի այն հատվածին, որը հիմա գտնվում է ղարաբաղյան ճգնաժամի ազդեցության գոտում: Մենք երեկ այցելեցինք Ցեղասպանության հուշահամալիր և թանգարան, և շատ հպարտ ենք, որ մեր Ազգային ժողովը 2004 թվականին դատապարտել և ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: 2020 թվականին տեղի ունեցավ 44-օրյա պատերազմը, երբ Ադրբեջանը հարձակվեց Լեռնային Ղարաբաղի վրա և նաև հասավ մինչև Հայաստանի սահմաններ: Այդ իսկ պատճառով մենք 2020-2021 թթ. մեր Ազգային ժողովում ընդունեցինք բանաձև, որը դատապարտում էր Ադրբեջանի կողմից իրականացրած այդ քայլերը»:
Հանդիպման ընթացքում Մարիան Քերին իր խոսքում ասել է, որ լավատեղյակ է Լաչինի մարդասիրական միջանցքի շրջափակման շուրջ կատարվող իրադարձություններին և շեշտել հումանիտար միջանցքի բնականոն գործունեության վերականգնման անհրաժեշտությունը: Անդրադառնալով տարածաշրջանային իրողություններին նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ չնայած առկա հիմնախնդիրներին Հայաստանի իշխանությունների նպատակը Հարավային Կովկասում հարատև և կայուն խաղաղության հասնելն է:
Հանրապետության նախագահը շեշտել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է և Թուրքիայի, և Ադրբեջանի հետ բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատման, առանց նախապայմանների սահմանների բացման և հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման իր դիրքորոշմանը: Զրույցի ընթացքում երկուստեք կարևորվել է միջխորհրդարանական դիվանագիտության խթանմանն ուղղված ջանքերը, ինչպես նաև քաղաքական ամենաբարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպումը:

Мы всегда чувствовали поддержку Словакии: президент - президенту Комитета по международным отношениям Словацкого национального совета (видео)
Поддержи А1+!Президент Армении Ваагн Хачатурян принял делегацию во главе с председателем Комиссии по внешним отношениям Национального Совета Словакии Марианом Кэри.
Приветствуя гостей, Ваагн Хачатурян отметил, что Словакия является одним из важных партнеров Армении в Европе, и наша страна готова расширять сотрудничество с этой страной во всех областях, представляющих взаимный интерес, в двустороннем формате и на международных площадках.
«С момента обретения независимости мы всегда чувствовали поддержку Словакии. В этом году мы отмечаем 30-летие установления дипломатических отношений между двумя странами, и это хорошая возможность подумать о дальнейшем расширении нашего сотрудничества.
Хотел бы поблагодарить вас за вашу позицию по вопросу Нагорного Карабаха. Заявления, принятые вашим парламентом, оказали нам поддержку, и мы надеемся, что так будет и впредь.
Вы также проделали большую работу по принятию решения Совета ЕС о размещении в Армении долгосрочной гражданской наблюдательной миссии. Словакия была одной из шести стран, которые выступили с инициативой и обратились с этим вопросом к верховному представителю ЕС», - отметил президент Армении.
Поблагодарив за прием, Мариан Кэри отметил: «Наш визит преследует две основные цели. Во-первых, это 30-летние сотрудничества между Арменией и Словакией. Во-вторых, мы хотим выразить нашу поддержку той части армянского народа, которая сейчас находится в зоне влияния карабахского кризиса.
Вчера мы посетили Мемориал и Музей Геноцида армян и очень гордимся тем, что наш Национальный Совет осудил и признал Геноцид армян в 2004 году.
В 2020 году произошла 44-дневная война, когда Азербайджан напал на Нагорный Карабах, а также вышел к границам Армении. Именно поэтому мы в 2020-2021 гг. в нашем Национальном Совете приняли резолюцию, осуждающую эти шаги, предпринятые Азербайджаном».
В ходе встречи Мариан Кэри подчеркнул, что хорошо осведомлен о событиях, связанных с блокированием Лачинского коридора, и подчеркнул необходимость восстановления нормальной деятельности гуманитарного коридора.
Коснувшись региональных реалий, президент Ваагн Хачатурян подчеркнул, что, несмотря на существующие проблемы, целью властей Армении является достижение прочного и стабильного мира на Южном Кавказе. Президент подчеркнул, что Армения привержена своей позиции установления добрососедских отношений с Турцией и Азербайджаном, открытия границ без предварительных условий и разблокирования коммуникаций.
Двусторонне была подчеркнута важность усилий по продвижению межпарламентской дипломатии, а также организации взаимных визитов на высшем политическом уровне.