Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Մեքսիկայի սենատորներին (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այսօր ընդունել է Մեքսիկայի սենատորներ Ալեխանդրա դել Կարմեն Լեոն Գաստելումին և Ինդիրա Կեմպիս Մարտինեսին:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախագահ Խաչատուրյանը նշել է, որ Հայաստանում բարձր են գնահատում Մեքսիկայի Սենատի կողմից այս տարվա փետրվարի 8-ին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ փաստաթղթի ընդունումը և սենատորների անգնահատելի ավանդն այդ գործում:
«Ուրախ եմ այս հանդիպման համար, որն առիթ է ստեղծում ձեզ երախտագիտության խոսքեր հղել Մեքսիկայի Սենատում ձեր քաղաքական դիրքորոշման համար՝ հատկապես Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին աջակցելու համատեքստում: Մեզ համար շատ մեծ նշանակություն ունի այն, որ դուք այդ քայլն արել եք, քանի որ Հայոց ցեղասպանությունը մեր ժողովրդի պատմության ամենացավոտ էջերից է: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել նաև այսօրվա մեր իրավիճակի հետ կապված ձեր դիրքորոշման և աջակցության համար, խոսքը վերաբերում է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի և անցյալ տարվա սեպտեմբերին Հայաստանի նկատմամբ իրականացված ագրեսիային»:
Ալեխանդրա դել Կարմեն Լեոն Գաստելումը շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է.
«Հայոց ցեղասպանությունն, առաջին հերթին, մարդու իրավունքների խախտման մասին է: Սենատորները շատ լավ գիտակցում են՝ այն թեմաները, որոնք վերաբերում են մարդու իրավունքների խախտմանը, պետք է մշտապես տեսանելի լինեն, որպեսզի նման ոճրագործություններն այլևս երբեք չկրկնվեն»:
Հանդիպման ընթացքում Հայաստանի նախագահը մեքսիկացի խորհրդարանականներին մանրամասներ է ներկայացրել տարածաշրջանային իրողությունների, ղարաբաղյան հակամարտության ծագման և բովանդակության վերաբերյալ: Վահագն Խաչատուրյանն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի կողմից Լաչինի մարդասիրական միջանցքի շրջափակման խնդրին, որի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար բնակչությունը հայտնվել է հումանիտար ճգնաժամի վտանգի առջև:
Զրույցի ընթացքում երկուստեք կարևորվել է միջխորհրդարանական համագործակցության, ինչպես նաև բարձր մակարդակի փոխայցելությունների ակտիվացման անհրաժեշտությունը: Անդրադարձ է կատարվել մշակույթի, զբոսաշրջության և առևտրատնտեսական ոլորտներում փոխգործակցության զարգացման և առկա ներուժի առավել արդյունավետ իրացման հնարավորություններին:

Ваагн Хачатурян принял мексиканских сенаторов (видео)
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял членов Сената Мексики Алехандру дель Кармен Леон Гастелум и Индиру Кемпис Мартинес.
Приветствуя гостей, Ваагн Хачатурян отметил, что Армения высоко ценит принятие Сенатом Мексики 8 февраля этого года документа о признании Геноцида армян и неоценимый вклад сенаторов в это дело.
«Я рад этой встрече, которая является хорошей возможностью выразить вам слова благодарности за вашу политическую позицию в Сенате Мексики, особенно в контексте поддержки процесса признания Геноцида армян. Для нас очень важно, что вы сделали этот шаг, потому что Геноцид армян является одной из самых болезненных страниц в истории нашего народа.
Я также хочу поблагодарить вас за вашу позицию и поддержку в отношении нашей сегодняшней ситуации, речь идет об агрессии, совершенной Азербайджаном против Нагорного Карабаха и Армении в сентябре прошлого года».
Алехандра дель Кармен Леон Гастелум, поблагодарив за прием, отметила: «Геноцид армян – это, прежде всего, нарушение прав человека. Сенаторы прекрасно понимают, что темы, которые касаются нарушения прав человека, должны быть постоянно на виду, чтобы подобные преступления больше никогда не повторялись».
В ходе встречи президент представил мексиканским парламентариям подробности о региональных реалиях, происхождении и содержании карабахского конфликта. Ваагн Хачатурян коснулся также вопроса блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, в результате чего 120-тысячное население Нагорного Карабаха столкнулось с угрозой гуманитарного кризиса.
Двусторонне была подчеркнута важность межпарламентского сотрудничества, а также необходимость активизации взаимных визитов на высоком уровне. Были отмечены возможности развития сотрудничества в областях культуры, туризма и торгово-экономической сферы, а также эффективной реализации имеющегося потенциала.