Դատավարությունը կարող է տևել շուրջ մեկ տարի. Թրամփն իրեն մեղավոր չի ճանաչել (տեսանյութ)
ԱՄՆ նախկին նախագահ և 2024 թվականի հանրապետականների հավանական թեկնածու Դոնալդ Թրամփը երեքշաբթի օրը ժամանել է Մանհեթենի դատարան՝ լսելու իր դեմ ներկայացված մեղադրանքները։
Մանհեթենի շրջանային դատախազ Էլվին Բրեգի գրասենյակը երեքշաբթի ապրիլի 4-ին հրապարակել է մեղադրական եզրակացության խմբագրված տարբերակը, որով պաշտոնապես մեղադրանք է առաջադրվել Միացյալ Նահանգների նախկին նախագահին՝ 2016 թվականի ընտրություններից առաջ չափահասների համար ֆիլմերի դերասանուհի Սթորմի Դենիելսին գումար վճարելու գործով:
Թրամփն իրեն մեղավոր չի ճանաչել 34 հանցավոր դրույթներով՝ բիզնես գրառումների կեղծման համար: Թրամփի փաստաբաններն ասել են, որ նա կտրականապես հերքում է այն մեղադրանքները, թե 2016 թվականի նախագահական ընտրություններից առաջ 130 հազար դոլար է վճարել դերասանուհուն:
Ըստ հետաքննության՝ գումարն առաջարկվել է որպես վճարում Թրամփի հետ դերասանուհու մտերիմ հարաբերությունների մասին տեղեկության չհրապարակման համար, որոնք նա իբր ունեցել է տասը տարի առաջ։
Այս վճարումն ինքնին անօրինական չէր, սակայն խնդիրը դրա ձևակերպման մեջ է. Թրամփն ու նրա փաստաբանները այն ներկայացրել են որպես իրավաբանական ծառայությունների համար վճարում, որը որակվում է խարդախություն Նյու Յորք նահանգում և նախատեսում է քրեական հետապնդում:
Թրամփի նախկին փաստաբան Մայքլ Քոյենը 2018 թվականին դատապարտվել է երեք տարվա ազատազրկման այս գործի շրջանակում, սակայն Թրամփին, ով այդ ժամանակ զբաղեցնում էր նախագահի պաշտոնը, որևէ մեղադրանք չի առաջադրվել։ Նախկին նախագահն այս գործը որակում է իր նկատմամբ քաղաքական հետապնդում՝ կասկած հայտնելով Մանհեթենի դատարանի անաչառության վերաբերյալ:
Նյու Յորք նահանգի Գերագույն դատարանի դատավոր Խուան Մերկանը մերժել է դատավարության հեռուստատեսային հեռարձակման մասին լրատվամիջոցների խնդրանքները, սակայն թույլատրել է մի խումբ լուսանկարիչներին լուսանկարել Թրամփին և նիստի մասնակիցներին՝ մեղադրական եզրակացության ներկայացումից առաջ:

Суд может продлиться около года: Трамп не признал себя виновным (видео)
Впервые в истории бывший президент США предстал перед судом в рамках уголовного дела. Дональду Трампу предъявили обвинение по 34 пунктам. Бывший глава Белого дома считает себя невиновным по всем пунктам обвинения.
Прокуратура впервые официально обнародовала обвинения, выдвинутые против 76-летнего Дональда Трампа. Бывшего президента обвиняют в фальсификации бизнес отчетности. По версии прокуратуры, Трамп вступил в сговор перед президентскими выборами 2016 года, чтобы предотвратить утечку информации, которая могла нанести ущерб его кампании. Согласно обвинительному акту, Трамп заплатил двум женщинам, чтобы они не рассказали о сексуальных отношениях с ним. Одна из этих женщин - порнозвезда Сторми Дэниэлс, другая - бывшая модель Playboy Карен МакДугалл.
Агентство «Reuters» отмечает, что в Нью-Йорке фальсификация бизнес отчетов является правонарушением, наказуемым лишением свободы на срок до 1 года, но если это делается для сокрытия другого преступления, такого как в данном случае - нарушение закона о выборах, это является уголовным преступлением и влечет за собой до 4 лет лишения свободы.
Трампа также обвинили в попытке отменить результаты выборов в штате Джорджия после его поражения на выборах 2020 года, также в неправильном обращении с секретными документами после ухода с поста.
Со своей стороны Fox News отмечает, что в случае признания Трампа виновным по предъявленным обвинениям максимальный срок лишения свободы может составить 136 лет.
Трамп является ведущим кандидатом от Республиканской партии на президентских выборах 2024 года. Он эти обвинения считает политическим преследованием.
«Они не могут победить нас на выборах, поэтому пытаются победить при помощи закона», - сказал Трамп.
Через час после слушаний Трамп покинул зал суда и вернулся во Флориду, где в его поместье Мар-а-Лаго собралось множество его сторонников. Трамп обратился к ним, назвав возбужденное против него уголовное дело вмешательством в выборы.