Որոշ ադրբեջանցիներ ներխուժել են սպասող մեքենաներից մեկը. Արցախի ՄԻՊ-ը մանրամասներ է հայտնել Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհին տեղի ունեցած միջադեպից
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը ֆեյսբուքյան էջում մանրամասներ է ներկայացրել այսօր Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհին տեղի ունեցած միջադեպից:
«Մի քանի ամիս ընտանիքներից բաժանված թվով 27 քաղաքացիական անձինք, այդ թվում` տարեցներ, երեխաներ և հաշմանդամություն ունեցող անձինք, ռուսական կողմի հետ ձեռք բերված համաձայնությամբ և ռուսական խաղաղապահների ուղեկցությամբ ապրիլի 4-ին՝ ժամը 15:30-ի սահմաններում, Հայաստանի Հանրապետության Գորիս քաղաքից ուղևորվել են դեպի Ստեփանակերտ։
Չնայած վերադարձի վերաբերյալ նախնական ձեռք բերված պայմանավորվածության՝ Շուշիի հատվածում՝ Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղու արգելափակված մասում, «էկոակտիվիստ» ձևացող ադրբեջանական կառավարական գործակալները արգելափակել են քաղաքացիական անձանց տեղափոխող ռուսական խաղաղապահ ուժերի մեքենաների անցումը։ Դրա հետևանքով քաղաքացիները այդ հատվածում են մնացել շուրջ 5 ժամ։ Ռուսական կողմի և ադրբեջանցիների միջև անարդյունք բանակցություններից հետո մեքենաները այժմ վերադառնում են Գորիս։
Ըստ տեղեկությունների՝ որոշ ադրբեջանցիներ նույնիսկ ներխուժել են սպասող մեքենաներից մեկը: Սպասման ու բանակցությունների ընթացքում քաղաքացիական անձանցից 4-ի ինքնազգացողությունը վատացել է, նրանցից 3-ը ուշաթափվել են։ Ռուսական խաղաղապահների ուղեկցությամբ նրանք տեղափոխվել են Ստեփանակերտի հանրապետական բժշկական կենտրոն։
Մյուս քաղաքացիական անձինք՝ թվով 23 հոգի, վերադառնում են Գորիս։ 114 օր շարունակվող շրջափակման առաջին օրից ադրբեջանական կողմը տարբեր հարթակներում հայտարարում է, որ ճանապարհը բաց է քաղաքացիական անձանց և բեռների փոխադրման համար՝ ուղիղ կասկածի տակ դնելով ոչ միայն հայկական կողմի հիմնավոր պնդումները, այլ նաև միջազգային բազմաթիվ դերակատարների դիրքորոշումներն ու հայտարարությունները, ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշմամբ արձանագրված իրողությունը։
Գրանցված դեպքը հավելյալ անգամ ապացուցում է ադրբեջանական ղեկավարության կեղծ և շինծու պնդումների ողջ էությունը, միջազգային հանրությանը ակնհայտ և անթաքույց ստելու և մոլորեցնելու գործելաոճը։
Ավելին, տարբեր ձևերով թույլ տալով Արցախից մարդկանց ելքը, բայց արգելելով մուտքը՝ ադրբեջանական իշխանությունները բացահայտորեն իրականացնում են էթնիկ զտման քաղաքականություն, ինչպես հերթական անգամ խոստովանել էր Իլհամ Ալիևը հունվարի 10-ի հայտարարությամբ:
Վաղուց ակնհայտ է, որ ադրբեջանական կողմի լկտի պահվածքի, միջազգային հանրության կոչերի և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման չկատարելու միակ պատճառը ստեղծված ամենաթողությունն է, խաղաղապահ առաքելության նկատմամբ ցուցաբերվող արհամարանքն ու միջազգային շահագրգիռ բոլոր դերակատարների կողմից հասցեական ու գործնական պատժիչ գործողությունների բացակայությունը։
Այս պահին Գորիս քաղաքում և ՀՀ այլ բնակավայրերում հարյուրավոր քաղաքացիական անձինք ուղղակի զրկված են իրենց ընտանիքներին վերամիավորվելու հնարավորությունից։ Ադրբեջանական կողմը, օգտվելով ամենաթողության մթնոլորտից, այս հարցով չի համագործակցում ոչ ռուս խաղաղապահների, ոչ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի, ոչ էլ այլ միջազգային կառույցների հետ»։

Некоторые азербайджанцы ворвались в одну из ожидающих машин: Омбудсмен Арцаха сообщил подробности инцидента на трассе Горис-Степанакерт
Азербайджан, нарушив заранее достигнутую с российскими миротворцами договоренность, запретил группе граждан Арцаха, оставшихся в Армении в результате блокирования Лачинского коридора, возвратиться в Степанакерт. Об этом сообщил Омбудсмен Арцаха Гегам Степанян.
«27 гражданских лиц, в том числе старики, дети и инвалиды, разлученные со своими семьями в течение нескольких месяцев, согласно достигнутой с российской стороной договоренности и в сопровождении российских миротворцев, 4 апреля около 15:30 выехали из города Горис Республики Армения, чтобы возвратиться в Степанакерт.
Несмотря на заранее оговоренную договоренность о возвращении граждан Арцаха, агенты азербайджанского правительства, выдающие себя за «экоактивистов», на перекрытом участке трассы Горис-Степанакерт, вблизи Шуши,  заблокировали проезд автомобилей российских миротворческих сил, перевозивших мирных жителей. В результате, машины, перевозившие граждан, пробыв в этом районе около 5 часов, после безрезультатных переговоров между российской стороной и азербайджанцами сейчас возвращаются в Горис», - написал Гегам Степанян на своей странице в Facebook.
Он также добавил, что, по имеющимся данным, некоторые азербайджанцы даже ворвались в одну из ожидающих машин. Во время ожидания и переговоров ухудшилось самочувствие 4 гражданок Арцаха, 3 из них потеряли сознание. В сопровождении российских миротворцев они были доставлены в Республиканский медицинский центр Степанакерта. Остальные 23 человека, возвращаются в Горис.
«С первого же дня 114-дневной блокады азербайджанская сторона заявляла на различных платформах, что дорога открыта для перевозки гражданских лиц и грузов, ставя под сомнение не только обоснованные претензии армянской стороны, но и позиции и заявления многих международных акторов, факт, зафиксированный решением Международного суда ООН от 22 февраля 2023 года.
Этот случай еще раз доказывает всю суть лживых и сфабрикованных утверждений азербайджанского руководства, очевидную и неприкрытую ложь и ввод в заблуждение международного сообщества.
Более того, разрешая различными путями выезд людей из Арцаха, но запрещая въезд, власти Азербайджана открыто проводят политику этнической чистки, как в очередной раз признал Ильхам Алиев в своем заявлении от 10 января.
Давно уже очевидно, что единственной причиной наглого поведения азербайджанской стороны, невыполнения призывов международного сообщества и решения Международного суда является созданная вседозволенность, пренебрежительное отношение к миротворческой миссии и отсутствие целенаправленных и практических карательных действий со стороны всех заинтересованных международных субъектов.
На данный момент сотни мирных жителей Арцаха, оставшихся в городе Горис и в других населенных пунктах РА лишены возможности воссоединиться со своими семьями. Азербайджанская сторона, пользуясь атмосферой вседозволенности, не сотрудничает по этому вопросу ни с российскими миротворцами, ни с Международным комитетом Красного Креста, ни с другими международными структурами», - написал Омбудсмен Арцаха.
Сообщение по поводу инцидента распространила и Полиция Республики Арцах.
«4 апреля в 23:40 от сотрудников паспортно-визового отдела дежурной части полиции поступило сообщение, что при перевозке гражданских лиц (в том числе женщин, детей и пожилых людей) из города Горис в Степанакерт в сопровождении российских миротворцев азербайджанцы остановили машину возле города Шуши и запретили их въезд.
В результате инцидента ухудшилось самочувствие 4 женщин из Арцаха.
Миротворцы на машине скорой помощи доставили их в Республиканский медицинский центр.
Подробности происшествия с приложенными фотографиями будут опубликованы позже. В настоящее время проводится проверка», - говорится в сообщении полиции.