Սա մեր պետականության վարկին հասցված ամենամեծ վնասն է, հնարավոր է վերացնել միայն վերջինիս պաշտոնազրկման գնով․ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը՝ Ալեն Սիմոնյանի մասին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ֆեյսբուքյան էջում հրապարակվել է ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հոդվածը՝ «Ազգային խայտառակություն» վերտառությամբ․
Որքան էլ փորձեցի ինձ զսպել, այնուամենայնիվ չկարողացա չանդրադառնալ երկու օր առաջ տեղի ունեցած զազրելի միջադեպին։ Մի երիտասարդ փողոցում տեսնելով թիկնապահներով շրջապատված ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանին, նրան բարձրաձայն անվանել է «դավաճան»։ Սիմոնյանը, հանգիստ ճեղքելով թիկնապահների շղթան, «հուշիկ քայլերով» մոտեցել է երիտասարդին ու լիաբերան թքել նրա երեսին, ինչն, ի դեպ, նա հպարտությամբ հաստատել է դեպքից հետո տված իր պարզաբանումներում։
Թքել բառը (բացառությամբ բժշկության բնագավառի) ինքնին գռեհկաբանություն է եւ միանգամայն արգահատելի, երբ այն օգտագործվում է անգամ կենցաղային վեճերի պարագայում։ Բայց երբ այն հնչում է պետական բարձրագույն պաշտոնյաներից մեկի շուրթերից, առավելեւս երբ նրա կողմից վերածվում է կոնկրետ գործողության, ապա դա արդեն պետության վերջն է։
Ինչ վերաբերում է դավաճան բառին, ապա այն ոչ թե կենցաղային հայհոյանք կամ անձնական վիրավորանք է, այլ զուտ քաղաքական գնահատական, որին պետք է հակադարձվի ոչ թե գռեհիկ խոսքը կամ թուքը, այլ կոռեկտ եւ հիմնավոր պատասխանը, մանավանդ որ իշխանությունները տիրապետում են տեղեկատվության եւ պրոպագանդայի անսահմանափակ միջոցների։
Աշխարհում չի եղել քիչ թե շատ դեմոկրատական որեւէ պետության ղեկավար, որին իր քաղաքական հակառակորդները դավաճանի պիտակը չեն փակցրել։ Կարող է զարմանալի թվալ, եթե, օրինակի համար, հիշեցնեմ, որ ժամանակին իրենց քաղաքական հակառակորդների կողմից դավաճան են հռչակվել նույնիսկ ԱՄՆ-ի այնպիսի ականավոր նախագահներ, ինչպիսիք էին Ռուզվելտը՝ Արեւելյան Եւրոպայի երկրները Սովետական Միությանը զիջելու համար, Տրումենը՝ Չինաստանի կոմունիստականացումը չկանխելու համար եւ Քլինտոնը՝ Ռուսաստանի հետ սիրաբանելու պատճառով իր երկրի ռազմական հզորությունը թուլացնելու համար։ Նրանցից ոչ ոք իրեն դավաճան պիտակավորողների երեսին չի թքել, այլ անձամբ կամ իրենց համախոհների կողմից հիմնավոր փաստարկումներով հակադարձել են բոլոր նման մեղադրանքներին։
Այժմ վերադառնանք Հայաստանի առաջնային մանդատով օժտված միակ ատյանի ղեկավար տխրահռչակ Ալեն Սիմոնյանի աններելի արարքին։ Ի դեպ, աններելին այս պարագայում սոսկ բառ չէ, այլ դրա տակ ենթադրվում է, որ Ազգային Ժողովը, եւ, առաջին հերթին, վերջինիս «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը, ժողովրդի առջեւ իր վարկը վերջնականապես չկորցնելու համար պարտավոր է նախաձեռնել Ալեն Սիմոնյանի պաշտոնանկության հարցը։ Ես ամենեւին չեմ չափազանցում, նրա արարքը մեր պետականության վարկին հասցված ամենամեծ վնասն է, ինչը հնարավոր է վերացնել միայն վերջինիս պաշտոնազրկման գնով։ Սա է միջազգային հանրության առջեւ մեր ժողովրդի պատիվը վերականգնելու միակ ելքը։
Ես կոչ եմ անում բոլոր լրատվամիջոցներին տարածել սույն հոդվածը, իսկ մեր ողջ հասարակությանը, քաղաքական ուժերին՝ միանալ այս նախաձեռնությանը, ընդ որում ոչ ամենեւին զանգվածային միջոցառումների, ցույցերի, երթերի, այլ զուտ իրավական միջոցներով։

Это самый большой ущерб, нанесённый репутации нашей государственности, устранить который можно только ценой его отстранения от должности: Левон Тер-Петросян об
Поддержи А1+!Первый президент Армении Левон Тер-Петросян обратился к недавнему инциденту со спикером Парламента Армении Аленом Симоняном.
«Сколько я ни пытался сдержать себя, не смог перестать думать об отвратительном происшествии, которое произошло два дня назад. Молодой человек увидел на улице спикера НС РА Алена Симоняна в окружении телохранителей и громко назвал его «предателем». Симонян, спокойно прорвав цепь телохранителей, подошел к молодому человеку и плюнул ему в лицо, о чем, кстати, он сам с гордостью подтвердил в своих пояснениях после случившегося.
Слово плевать (кроме как в области медицины) само по себе вульгарно и не вполне прилично, когда его употребляют даже в бытовых спорах. Но когда оно исходит из уст одного из высших государственных деятелей, особенно когда оно переходит и в конкретное действие, то это уже конец государства.
Что же касается слова предатель, то это не бытовая ругань и не личное оскорбление, а чисто политическая оценка, которой следует противопоставить не пошлую речь или плевок, а правильный и разумный ответ, тем более что власть обладает неограниченными средствами информации и пропаганды.
В мире не было лидера более или менее демократического государства, которого не заклеймили бы его политические оппоненты словом предатель. Это может показаться удивительным, но я припоминаю, что в свое время даже такие видные президенты США объявлялись их политическими противниками предателями. Рузвельт за уступку стран Восточной Европы Советскому Союзу, Трумэн за то, что не помешал коммунистизации Китая, и Клинтон за то, что ослабил военную мощь своей страны из-за ухаживаний за Россией. Никто из них не плевал в лицо тем, кто заклеймил их предателями, но лично или через своих сторонников на все подобные обвинения они возражали вескими аргументами.
Теперь вернемся к непростительному поступку небезызвестного Алена Симоняна, главы единственной инстанции, наделенной первичным мандатом Армении. Кстати, слово «непростительный» в данном случае не просто слово, под ним подразумевается, что Национальное собрание, и, в первую очередь, его фракция «Гражданский договор», чтобы не потерять кредит народа, обязано инициировать вопрос об увольнении Алена Симоняна. Я нисколько не преувеличиваю, его поступок - это самый большой ущерб, нанесенный репутации нашей государственности, устранить который можно только ценой его отстранения от должности. Только так можно восстановить честь нашего народа перед международным сообществом.
Призываю все средства массовой информации распространить эту статью, а все наше общество, политические силы присоединиться к этой инициативе, и вовсе не путем массовых мероприятий, демонстраций, шествий, а законным путем».