Արարատի մարզի Հնաբերդ գյուղի պատմական «Դվին մայրաքաղաքի» տարածքում իրականացվում են պեղման աշխատանքներ
Համաշխարհային բանկի վարկային ծրագրով Զբոսաշրջության կոմիտեն և Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամը նախատեսում են 2023-2024 թթ. հնավայրի հարակից տարածքում թանգարանի և հնագիտական հանգրվանի կառուցում։
Նախատեսվող թանգարանի տարածքը ստուգելու նպատակով ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության պատվերով մեկնարկել է «Մայրաքաղաք Դվին» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի այդ հատվածի հետախուզական պեղումների 2 փուլը:
«Դվին մայրաքաղաքի» ընթացիկ և ստուգողական պեղումներն իրականացնում է Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի արշավախումբը, արշավախմբի ղեկավարն է պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Համլետ Պետրոսյանը։

Ведутся раскопки на территории исторической «Столицы Двин» села Хнаберд Араратской области
На исторической территории древнего городища «Столица Двин», возле села Хнаберд Араратской  области РА ведутся раскопки. Комитет по туризму и Фонд регионального развития Армении планируют на территории, прилегающей к древнему городищу, на средства кредитной программы Всемирного банка в 2023-2024 годы начать строительство музея и археологического памятника.
Для проверки территории запланированного музея приказом Министерства ОНКС РА начат 2-й этап  раскопок в этой части историко-культурного музея-заповедника «Столица Двин».
Экспедиция Института археологии и этнографии проводит контрольные раскопки территории. Руководитель экспедиции - доктор исторических наук, профессор Гамлет Петросян.