ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Արմեն Պապիկյանի անդրադարձը Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ քաղաքականությանը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄարտի 23-ին ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի առաքելության նախաձեռնությամբ ԵԱՀԿ Մշտական Խորհրդի նիստի օրակարգ է բերվել «Լեռնային Ղարաբաղում և դրա շուրջ իրավիճակի սրմանն ուղղված Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ քաղաքականությունը և ստանձնած պարտավորությունների խախտումները» ընթացիկ հարցը:
ՀՀ առաքելության ղեկավար, դեսպան Արմեն Պապիկյանը նիստի ընթացքում հանգամանորեն անդրադարձել է Արցախի և Հայաստանի Հանրապետության դեմ ուղղված Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությանը, Հայաստան-Ադրբեջան սահմանային գոտում իրավիճակի սրմանը և մարտի 22-ին հակառակորդի կրակոցից ՀՀ զինծառայողի մահացու վիրավորման դեպքին:
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը ընդգծել է, որ 2020թ. ռազմական գործողությունների դադարեցումից ի վեր Ադրբեջանը շարունակում է տարբեր ձևաչափերով ընդունված եռակողմ և քառակողմ հայտարարությունների կոպտագույն ոտնահարումները և գործնականում չի մնացել այդ հայտարարությունների մի դրույթ, որն այս պահի դրությամբ Ադրբեջանը խախտած չլինի՝ հայ գերիներին, պատանդներին, մինչ օրս ապօրինի անազատության մեջ պահելուց մինչև Լաչինի միջանցքի և տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացմանը խոչընդոտելը:
Արմեն Պապիկյանն անդրադարձել է Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023թ. փետրվարի 22-ի որոշմանը, որով Ադրբեջանին պարտադրվել է ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը:
Մշտական ներկայացուցիչը շեշտել է, որ դատարանի որոշումներն իրավաբանորեն պարտադիր են, սակայն արդեն 100 օրից ավելի է, ինչ Ադրբեջանը շարունակում է Լաչինի միջանցքի շրջափակումը, որն ուղեկցվում է Արցախում հումանիտար աղետ ստեղծելուն ուղղված գործողություններով և ի ցույց է դնում բարձր մակարդակով էթնիկ զտումներ իրականացնելու ուղղությամբ Ադրբեջանի անթաքույց քաղաքականությունը:
Արմեն Պապիկյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանը շարունակաբար խոչընդոտում է Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից շրջաններ փախստականների և ներքին տեղահանվածների վերադարձը՝ միևնույն ժամանակ վերաբնակեցնում է Լեռնային Ղարաբաղի իր վերահսկողության տակ անցած տարածքները՝ ժողովրդագրական պատկերը փոխելու նպատակով:
ՀՀ առաքելության ղեկավարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի նախագահի ռազմատենչ հռետորաբանությունը միտված է ամբողջությամբ խաթարելու Հարավային Կովկասում կայունություն հաստատելու ջանքերը և դիմելու լայնածավալ ուժի կիրառման ինչպես Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ։
Բարձր գնահատելով մի շարք երկրների հստակ հայտարարությունները Լաչինի միջանցքի անհապաղ վերաբացման վերաբերյալ՝ դեսպանն ընդգծել է ցեղասպանությունների կանխարգելման միջազգային մեխանիզմների գործարկման, ինչպես նաև Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղման հրամայականը:

Постоянный представитель Армении при ОБСЕ Армен Папикян коснулся продолжающейся агрессивной политики Азербайджана
Поддержи А1+!По инициативе армянской миссии при ОБСЕ в повестку дня заседания Постоянного совета ОБСЕ 23 марта был внесен вопрос «Продолжающаяся агрессивная политика Азербайджана, направленная на обострение ситуации в Нагорном Карабахе и его окрестностях, и нарушения взятых на себя обязательств».
В ходе заседания глава миссии Армении при ОБСЕ, посол Армен Папикян подробно коснулся агрессивной политики Азербайджана в отношении Арцаха и Республики Армения, обострения ситуации в армяно-азербайджанской приграничной зоне, смертельного ранения военнослужащего Армении в результате выстрела противника 22 марта.
Постпред Армении подчеркнул, что с момента прекращения боевых действий 2020 г. Азербайджан продолжает грубые нарушения трехсторонних и четырехсторонних заявлений, принятых в различных форматах, и на практике нет ни одного положения этих заявлений, которое бы Азербайджан не нарушил: от удерживания армянских пленных до блокирования Лачинского коридора и препятствования открытию региональных коммуникаций.
Армен Папикян коснулся решения Международного суда ООН от 22 февраля 2023 года, которым Азербайджан обязывается принять все необходимые меры для обеспечения бесперебойного движения людей, транспортных средств и грузов через Лачинский коридор в обоих направлениях.
Постпред подчеркнул, что решения суда имеют юридическую силу, но вот уже более 100 дней продолжается блокирование Лачинского коридора Азербайджаном, что сопровождается действиями, направленными на создание гуманитарной катастрофы в Арцахе, и демонстрирует неприкрытую политику Азербайджана по проведению этнических чисток.
Армен Папикян подчеркнул, что Азербайджан постоянно препятствует возвращению беженцев и вынужденных переселенцев в Нагорный Карабах и прилегающие районы, в то же время переселяя подконтрольные ему территории Нагорного Карабаха с целью изменения демографической картины.
Постпред Армении подчеркнул, что милитаристская риторика президента Азербайджана направлена на полный срыв усилий по установлению стабильности на Южном Кавказе и на применение широкомасштабной силы как против суверенной территории Республики Армения, так и против Нагорного Карабаха.
Высоко оценив четкие заявления ряда стран о необходимости немедленного открытия Лачинского коридора, посол подчеркнул необходимость запуска международных механизмов предотвращения геноцидов, а также направления в Лачинский коридор и в Нагорный Карабах международной миссии по установлению фактов.