ՀՀ-ն և Թուրքիան պայմանավորվել են մինչև 2023-ի զբոսաշրջային սեզոնի մեկնարկը բացել սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների համար․ Միրզոյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանը և Թուրքիան մինչև 2023 թվականի զբոսաշրջային սեզոնի սկիզբը պայմանավորվել են բացել սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող անձանց համար։ Այս մասին ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստում, հավելելով, որ Երևանը ակտիվ աշխատանքներ է տանում այդ ուղղությամբ։
Ներկայացնելով կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցը՝ նախարարը ասաց, որ 2022 թվականին շարունակվել է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը։
Միրզոյանը հիշեցրեց, որ փետրվարի 15-ին աշխատանքային այցով մեկնել էր Թուրքիա՝ ցավակցելու երկրաշարժի հետևանքով մեծաթիվ զոհերի կապակցությամբ։
«Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարի հետ վերահաստատել ենք մինչև այս տարվա զբոսաշրջային սեզոնի բացումը հայ-թուրքական սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող անձանց համար բացելու պատրաստակամությունը»,- ասաց Միրզոյանը։

РА и Турция договорились открыть границу для граждан третьих стран до начала туристического сезона 2023 года: Мирзоян (видео)
Поддержи А1+!Армения и Турция договорились открыть границу для граждан третьих стран и лиц с дипломатическими паспортами до начала туристического сезона 2023 года. Об этом на заседании Постоянной комиссии НС по внешним связям сказал министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, добавив, что Ереван активно работает в этом направлении.
Представляя доклад о ходе и результатах программы правительства, министр отметил, что в 2022 году продолжился процесс нормализации отношений между Арменией и Турцией.
Мирзоян напомнил, что 15 февраля он с рабочим визитом посетил Турцию, чтобы выразить соболезнования многочисленным жертвам землетрясения.
“Мы подтвердили с министром иностранных дел Турции готовность открыть армяно-турецкую границу для граждан третьих стран и лиц с дипломатическими паспортами до открытия туристического сезона в этом году”, - сказал Мирзоян.