Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարը կայցելի Հայաստան
Աջակցիր «Ա1+»-ինՖրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Քեթրին Կոլոնան ապրիլի վերջին կայցելի Հայաստան և Ադրբեջան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարը՝ Սենատում պատասխանելով պատգամավոր Ֆիլիպ Պեմեզեկի հարցին։
Պատգամավորը հարցրել է, թե արդյոք Ֆրանսիան պատրա՞ստ է Հայաստանի համար ուղղել նույնքան դիվանագիտական և ռազմական միջոցներ, որքան համախմբել է Ուկրաինայի համար, որպեսզի պաշտպանի բարեկամ ժողովրդին։
Ի պատասխան՝ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարը նշել է․ «Ֆրանսիան առաջին օրվանից դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակումը։ Այս արգելափակումը լարվածություն է առաջացնում։ Ես ապրիլի վերջին պլանավորում եմ այցելել Երևան և Բաքու՝ այս ուղերձը փոխանցելու։ Ֆրանսիան քայլեր է ձեռնարկում»։

Министр иностранных дел Франции посетит Армению
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Франции Катрин Колонна в конце апреля посетит Армению и Азербайджан. Как сообщает «Арменпресс», об этом в Сенате заявила министр иностранных дел Франции, отвечая на вопрос депутата Филиппа Пемезека.
Депутат задал вопрос, готова ли Франция направить Армении столько же дипломатических и военных средств, чтобы защитить ее дружественный народ, сколько она передала Украине.
В ответ министр иностранных дел Франции заявила: «С первого же дня Франция осудила блокирование Азербайджаном Лачинского коридора. Эта блокировка вызывает напряжение. Я планирую посетить Ереван и Баку в конце апреля, чтобы передать это сообщение. Франция предпринимает шаги».