Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Վենեսուելայի նորանշանակ դեսպանը (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Վենեսուելայի Բոլիվարական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր Խեսուս Ռաֆայել Սալասար Վելասկեսը:
Նախագահ Խաչատուրյանը, շնորհավորելով նորանշանակ դեսպանին, մաղթել է հաջողություններ և արդյունավետ աշխատանք: «Այս տարի մեզ համար նշանակալի տարի է: Մենք նշելու ենք մեր դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30 տարին և Ձեր նշանակումը կարծում եմ՝ շատ խորհրդանշական է այդ առումով: Կարծում եմ՝ մենք միասին ամեն ինչ կանենք, որ մեր հարաբերություններին նոր շունչ տանք և օգտագործենք մեր երկու պետությունների, ժողովուրդների ներուժը՝ հանուն մեր երկրների ժողովուրդների բարեկեցության բարձրացման»,- ասել է նախագահը:
Դեսպան Վելասկեսը շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար նշել է. «Ինձ հետ բերել եմ Վենեսուելայի Բոլիվարական Հանրապետության նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի, ինչպես նաև ողջ Վենեսուելայի ժողովրդի ջերմ ողջույնները»:
Հանդիպմանը քննարկվել են հայ-վենեսուելական հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունները և հեռանկարները: Նախագահ Խաչատուրյանն իր խոսքում նշել է, որ Հայաստանի և Վենեսուելայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը լավ առիթ է երկկողմ փոխգործակցության զարգացման, քաղաքական երկխոսության մակարդակի բարձրացման համար:
Երկուստեք կարևորվել է միջազգային հարթակներում երկու երկրների համագործակցությունը: Դեսպան Խեսուս Ռաֆայել Սալասար Վելասկեսը շեշտել է, որ Վենեսուելայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանի սպասվող նշանակումն իր կարևոր դերակատարությունը կունենա երկու երկրների միջև շփումների սերտացման և հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասում ընդհանուր իրադրությանն, ադրբեջանական կողմից Լաչինի մարդասիրական միջանցքի շրջափակմանն ու տարածաշրջանային հիմնախնդիրներին: Երկուստեք շեշտվել է հակամարտությունների խաղաղ և առանց ուժի սպառնալիքի կարգավորման հրամայականը:

Новоназначенный посол Венесуэлы в Армении вручил верительные грамоты президенту Ваагну Хачатуряну (видео)
Президенту Республики Армения Ваагну Хачатуряну верительные грамоты вручил чрезвычайный и полномочный посол Боливарианской Республики Венесуэла Хесус Рафаэль Салакар Веласкес.
Ваагн Хачатурян, поздравил посла, пожелал ему успехов и эффективной работы.
«Этот год для нас знаменательный. Мы будем отмечать 30-летие установления дипломатических отношений между нашими странами, и я думаю, что Ваше назначение в этом отношении очень символично. Думаю, мы вместе сделаем все, чтобы вдохнуть новую жизнь в наши отношения и использовать потенциал двух наших государств и народов во имя повышения благосостояния народов наших стран», - сказал президент.
Поблагодарив за прием, посол Хесус Рафаэль Салакар Веласкес ответил:
«Я должен передать Вам теплые приветствия от президента Боливарианской Республики Венесуэла Николаса Мадуро, а также от всего венесуэльского народа».
На встрече были обсуждены возможности и перспективы развития армяно-венесуэльских отношений. Президент Республики отметил, что 30-летие установления дипломатических отношений между Арменией и Венесуэлой является хорошей возможностью для развития двустороннего сотрудничества и повышения уровня политического диалога.
Обоюдно была отмечена важность сотрудничества двух стран на международных площадках. Посол Хесус Рафаэль Салакар Веласкес подчеркнул, что ожидаемое назначение посла Республики Армения в Венесуэле сыграет важную роль в плане более тесных контактов и развития отношений между двумя странами.
В ходе беседы были обсуждены общая ситуация на Южном Кавказе, блокада азербайджанской стороной гуманитарного коридора Лачина и региональные вопросы. Обе стороны подчеркнули императив мирного урегулирования конфликтов без угрозы силой.