Պետական ֆինանսավորմամբ բուհերի թիվը պետք է հասցնենք մինչև 8-ի․ ԿԳՄՍ նախարար (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄինչև 2030 թվականը նախատեսվում է ստեղծել ակադեմիական քաղաքը։ Կառավարության նիստի ժամանակ այս մասին հայտարարեց Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ ներկայացնելով Հայաստանի Հանրապետության կրթության մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագրի իրականացման գործողությունների պլանը։
«Բուհական ոլորտում կունենանք խոշորագույն բարեփոխում, մասնավորապես, պետական ֆինանսավորմամբ բուհերի թիվը պետք է հասցնենք մինչև 8-ի և պետք է այնտեղ պարտադիր ունենանք գիտահետազոտական ուժեղ բաղադրիչ։ Կստեղծվի ակադեմիական քաղաքը՝ որպես որակյալ բարձրագույն կրթության և գիտության արդիական ենթակառուցվածք, և նախատեսում ենք, որ այս ուղղությամբ արվող գործողություների արդյունքում մեր առնվազն չորս բուհերը ներառված կլինեն միջազգային վարկանիշավորման համակարգի հինգհարյուրյակում»,- ասաց Անդրեասյանը։

Мы должны довести количество государственных вузов до 8: министр ОНКС
К 2030 году планируется создать Академический городок. Об этом на заседании правительства сообщила министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, представляя план мероприятий по реализации государственного плана развития образования РА до 2030 года.
«У нас будет самая большая реформа в университетской сфере, в частности, мы должны количество государственных вузов довести до 8, и обязательно иметь там сильную научно-исследовательскую составляющую. Академгородок будет создан как современная инфраструктура качественного высшего образования и науки, и мы планируем, что в результате предпринятых в этом направлении действий не менее четырех наших вузов войдут в топ-500 международного рейтинга», - заявила Андреасян.