Եվրամիությունը Բաքվին կոչ է անում ապահովել Լաչինի միջանցքով ազատ և անվտանգ տեղաշարժը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵվրամիությունը մնում է մտահոգված այն կապակցությամբ, որ Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժի շարունակվող խոչընդոտումն ազդում է Լեռնային Ղարաբաղում մարդու իրավունքների, այդ թվում՝ առողջության, կրթության և պարենի իրավունքների վրա: Այդ մասին ասված է Ժնևում ՄԱԿ-ի և այլ միջազգային կազմակերպությունների գրասենյակներում Եվրամիության պատվիրակության հայտարարությունում:
«Եվրամիությունը կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին և բոլոր պատասխանատու անձանց երաշխավորել միջանցքով տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, և կատարել Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշումը», - նշված է հաղորդագրությունում:
Եվրամիությունը կոչ է անում Ադրբեջանին և Հայաստանին շարունակել երկխոսությունը, այդ թվում՝ պետությունների ղեկավարների մակարդակով։ «Մենք ակնկալում ենք շարունակել խաղաղ գործընթացը Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի աջակցությամբ», - ասված է հաղորդագրությունում:

Евросоюз призывает Баку гарантировать свободу и безопасность передвижения по Лачинскому коридору
Европейский союз по-прежнему обеспокоен тем, что продолжающиеся нарушения свободы передвижения по Лачинскому коридору затрагивают права человека в Нагорном Карабахе, в том числе права на здоровье, образование и питание. Об этом говорится на официальном сайте ЕС.
«ЕС призывает власти Азербайджана и всех ответственных лиц гарантировать свободу и безопасность передвижения по коридору в соответствии с Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года и выполнять решение Международного суда ООН от 22 февраля 2023 года. ЕС призывает Азербайджан и Армению продолжать участие в диалоге, в том числе на уровне глав государств. Мы рассчитываем на продолжение мирного процесса при поддержке председателя Европейского совета Шарля Мишеля», — говорится в заявлении.