ՀՀ փոխարտգործնախարարը հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահի հետ
Մարտի 6-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ Բրիս Ռոքֆոյին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցեր:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումների շուրջ:
Անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակին: Այս համատեքստում կարևորվել է Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ Ադրբեջանի նկատմամբ հրատապ միջոց կիրառելու մասին որոշման իրականացումը: ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք խումբ գործուղելու անհրաժեշտությունը:
Վահե Գևորգյանը զրուցակցին է նաև ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից մարտի 5-ի կատարված դիվերսիոն հարձակման մանրամասները:

Замглавы МИД РА встретился с французским сопредседателем Минской группы ОБСЕ
Поддержи А1+!Заместитель министра иностранных дел Армении Ваге Геворкян 6 марта принял сопредседателя Минской группы ОБСЕ от Франции Бриса Рокфея.
Стороны обменялись мнениями о последних развитиях процесса нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
Была обсуждена ситуация, сложившаяся в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. В этом контексте была отмечена важность реализации решения Международного суда о применении срочной меры в отношении Азербайджана. Заместитель министра иностранных дел подчеркнул необходимость командирования международной группы по установлению фактов в Лачинский коридор и Нагорный Карабах.
Ваге Геворкян также представил собеседнику подробности диверсионного нападения, совершенного Азербайджаном 5 марта в Нагорном Карабахе.