ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Կլաարը կամ սիրողական դիվանագետ է, կամ կոռումպացված պաշտոնյա․ Արտակ Բեգլարյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը արձագանքել է Հարավային Կովկասում Եվրոպական Միության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի թվիթերյան գրառմանը։
Տոյվո Կլաարը վ Ադրբեջանի դիվերսիոն հարձակումից հետո «Թվիթեր»-ում գրել է, որ տեղի ունեցած արյունալի միջադեպն ընդգծում է բանակցությունների առաջմղման խիստ անհրաժեշտությունը կայունության և արդար խաղաղության հասնելու համար: Նա Բաքվում է և, իր բառերով, անհամբերությամբ սպասում է Ադրբեջանի ղեկավարության հետ առարկայական հանդիպումներին Մյունխենի հանդիպումից հետո խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու համար:
«Իմ անվստահությունը Տոյվո Կլաարի նկատմամբ ավելի է խորանում՝ ադրբեջանական հանցագործությանը նրա ռեակցիայի պատճառով: Նա կամ սիրողական դիվանագետ է կամ ադրբեջանական ուղեղի լվացման տակ է, կամ կոռումպացված չինովնիկ է կամ Եվրոպական արժեքների, շահերի և մարդու իրավունքների շեղված ընկալումներ ունի: Բոլոր չորս տարբերակների դեպքում փոփոխություններն անհրաժեշտություն են»,- գրել է Արտակ Բեգլարայնը Թվիթերում։
Հիշեցնենք, որ մարտի 5-ի առավոտյան ժամը 10։00-ի սահմաններում, ադրբեջանական զինուժի դիվերսիոն խումբը «Խայփալու» կոչվող տեղանքում թիրախավորել և կրակ է բացել ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության անձնակազմի հերթափոխի մեքենայի վրա։

Жёсткая оценка Артака Бегларяна комментария Тойво Клаара об азербайджанской диверсии
Поддержи А1+!Спецпредставитель Европейского Союза на Южном Кавказе Тойво Клаар коснулся диверсии вооруженных сил Азербайджана в Арцахе, в результате которой погибли три сотрудника Полиции Министерства внутренних дел Арцаха. Бывший государственный министр Арцаха Артак Бегларян резко отреагировал на комментарий Тойво Клаара, отметив, что недоверие к Клаару все больше углубляется из-за его реакции на азербайджанское преступление.
Тойво Клаар, комментируя диверсионную атаку Азербайджана, написал в своем микроблоге в Twitter, что произошедшее кровавое происшествие подчеркивает настоятельную необходимость продвижения переговоров для достижения стабильности и справедливого мира. Он также добавил, что находится в Баку и с нетерпением ждет предметных встреч с руководством Азербайджана для продвижения мирного процесса после Мюнхенской встречи.
Артак Бегларян в ответ на пост Тойво Клаара написал на своей странице в Twitter:
«Мое недоверие к Тойво Клаару все больше углубляется из-за его реакции на азербайджанское преступление. Либо он дипломат-любитель, либо ему промывают мозги азербайджанцы, либо он коррумпированный чиновник, либо у него искаженное представление о европейских ценностях, интересах и правах человека. В случае всех четырех вариантов необходимы изменения.
Полиция МВД Арцаха сообщила, что 5 марта около 10:00 диверсионная группа вооруженных сил Азербайджана обстреляла и совершила нападение на дежурный автомобиль паспортно-визового отдела полиции в районе под названием «Хайпалу»