Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման վերաբերյալ քննարկում ԵԱՀԿ Մշտական Խորհրդում
Մարտի 2-ին ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի պատվիրակության նախաձեռնությամբ ԵԱՀԿ Մշտական Խորհրդի նիստի օրակարգ է բերվել «Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից կայացված որոշումը Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ» հարցը, որի ներքո ելույթներով հանդես են եկել բազմաթիվ երկրների պատվիրակություններ՝ ընդգծելով դատարանի որոշման կատարման բացարձակ անհրաժեշտությունը։
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Արմեն Պապիկյանը նիստի ընթացքում հանգամանորեն անդրադարձել է Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից կայացված որոշմանը, որով դատարանը փաստել է, որ առկա է «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման» միջազգային կոնվենցիայի շրջանակներում հայերի իրավունքներին անդառնալի վնաս հասցնելու անմիջական վտանգ և Ադրբեջանին պարտադրել է ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը:
Արմեն Պապիկյանը նշել է նաև, որ դատարանն ամբողջությամբ մերժել է Ադրբեջանի կողմից հրատապ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ միջնորդությունը՝ այդպիսով մերժելով Հայաստանի դեմ ուղղված ականների վերաբերյալ Ադրբեջանի կեղծ խոսույթը։
Դեսպանը շեշտել է, որ Արդարադատության միջազգային դատարանի հրատապ միջոցներն իրավաբանորեն պարտադիր են, սակայն մինչ այժմ Ադրբեջանը չի դադարեցրել Լաչինի միջանցքի շրջափակումը։ Արմեն Պապիկյանը նշել է, որ շուրջ 80 օր է, ինչ Ադրբեջանն արգելափակել է Լաչինի միջանցքը՝ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը։ Ադրբեջանը նաև խաթարել է էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը և պարբերաբար խափանում է գազամատակարարումը։ Դրա հետևանքով, Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը կանգնած է հումանիտար աղետի եզրին։ Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանն ամենաբարձր մակարդակով հայտարարում է, որ կարող է վերացնել շրջափակումը բոլոր նրանց համար, ովքեր ցանկանում են լքել Լեռնային Ղարաբաղը։ Սա ոչ այլ ինչ է, քան դանդաղ իրականացվող էթնիկ զտման քաղաքականություն և Արդարադատության միջազգային դատարանի վճռի կատարման բացահայտ արհամարհանք:
Դեսպան Պապիկյանը հատուկ նշել է, որ ի հեճուկս Ադրբեջանի շարունակական պնդումներին, Դատարանն իր որոշման մեջ հստակ օգտագործել է ԼեռնայինՂարաբաղ եզրույթը: Դատարանը իր որոշմամբ հաստատել է մարդու իրավունքների համընդհանրության սկզբունքը, որոնք պետք է խստորեն պաշտպանվեն ամենուր՝ անկախ ժողովրդի բնակության տարածքի քաղաքական կարգավիճակից։
Բարձր գնահատելով մի շարք կազմակերպությունների և երկրների հստակ հայտարարությունները միջազգային դատարանի որոշման առնչությամբ՝ ընդգծել է նաև ԵԱՀԿ համապատասխան ներգրավվածության անհրաժեշտությունը՝ իր պատասխանատվության գոտում հումանիտար ճգնաժամի հասցեագրման գործում:

Обсуждение в Постоянном совете ОБСЕ решения Международного Суда относительно Лачинского коридора
По инициативе делегации Армении в ОБСЕ в повестку дня заседания Постоянного совета ОБСЕ 2 марта был внесен вопрос «Решение Международного суда относительно Лачинского коридора», в ходе обсуждения которого делегации многих страны выступили с речами, подчеркнув абсолютную необходимость исполнения решения суда.
в ходе заседания постоянный представитель Армении про ОБСЕ Армен Папикян обстоятельно коснулся решения Международного суда ООН, в котором Суд констатировал непосредственную опасность нанесения непоправимого ущерба правам армян в рамках международной конвенции о «Ликвидация всех форм расовой дискриминации» и обязал Азербайджан принять все необходимые меры для обеспечения бесперебойного движения людей, транспортных средств и товаров через Лачинский коридор в обоих направлениях.
Армен Папикян также отметил, что Суд полностью отклонил ходатайство Азербайджана о принятии неотложных мер, отвергнув тем самым ложное заявление Азербайджана против Армении о минах.
Посол подчеркнул, что неотложные меры Международного суда носят юридически обязывающий характер, однако Азербайджан до сих пор не прекратил блокаду Лачинского коридора. Армен Папикян отметил, что Азербайджан заблокировал Лачинский коридор, единственную дорогу, соединяющую Нагорный Карабах с Арменией и внешним миром, на протяжении уже почти 80 дней. Азербайджан также перекрыл подачу электроэнергии и регулярно перекрывает подачу газа. В результате армяне Нагорного Карабаха стоят на грани гуманитарной катастрофы. При этом Азербайджан на самом высоком уровне заявляет, что может снять блокаду для всех желающих покинуть Нагорный Карабах. Это не что иное, как медленно реализуемая политика этнических чисток и вопиющее игнорирование выполнения решения Международного суда.
Посол Папикян особо отметил, что, несмотря на непрекращающиеся претензии Азербайджана, Суд в своем решении явно использовал термин «Нагорный Карабах». В своем решении Суд подтвердил принцип универсальности прав человека, которые должны строго соблюдаться повсеместно, независимо от политического статуса проживания людей.
Высоко оценив четкие заявления ряда организаций и стран относительно решения Международного суда, он также подчеркнул необходимость надлежащего участия ОБСЕ в урегулировании гуманитарного кризиса в зоне ее ответственности.