Վարչապետ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի, տիկին Հակոբյանը` ԳԴՀ նախագահի տիկնոջ հետ (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկին Աննա Հակոբյանի հետ այցելել են Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նախագահի նստավայր, որտեղ հանդիպում են ունեցել ԳԴՀ նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի և նրա տիկին Էլկե Բյուդենբենդերին: Դիմավորման արարողությունից հետո վարչապետ Փաշինյանը և տիկին Հակոբյանը գրառում են կատարել պատվավոր հյուրերի գրքում, այնուհետև ՀՀ վարչապետն առանձնազրույց է ունեցել ԳԴՀ նախագահի, իսկ տիկին Հակոբյանը` Էլկե Բյուդենբենդերի հետ:
ՀՀ վարչապետի և ԳԴՀ նախագահի հանդիպումը շարունակվել է նաև ընդլայնված ձևաչափով:
Նիկոլ Փաշինյանը և Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը քննարկել են հայ-գերմանական համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել քաղաքական և տնտեսական բնագավառներում փոխգործակցության զարգացմանը: Այդ համատեքստում, կարևորվել է երկու երկրների կառավարությունների ակտիվ փոխգործակցությունը:
ԳԴՀ նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել նպաստել երկկողմ կապերի ամրապնդմանը և ընդգծել Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացմանն ուղղված բարեփոխումների կարևորությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը մանրամասներ է փոխանցել ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների գործընթացի վերաբերյալ և նշել, որ ժողովրդավարությունը ՀՀ կառավարության համար ունի ռազմավարական նշանակություն:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի
շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին և երկոսւտեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:
Տիկին Աննա Հակոբյանը և Էլկե Բյուդենբենդերը կարևորել են պետությունների ղեկավարների տիկնանց ակտիվ գործունեությունը տարբեր ուղղություններով:
ԳԴՀ նախագահի տիկինը կարևորել է դուալ կրթության ոլորտի զզարգացումն ու այդ ուղղությամբ կյանքի կոչվող ծրագրերը` մանրամասներ ներկայացնելով Գերմանիայում իրականացվող քայլերի վերաբերյալ:
Վարչապետի տիկինը նշել է, որ «Իմ քայլը» հիմնադրամը ևս ծրագրեր է իրականացնում դուալ կրթության ոլորտում:
Ընդգծվել է կանանց կարևոր դերը խաղաղության հաստատման և ամրապնդման գործում: Այս համատեքստում, տիկին Հակոբյանն Էլկե Բյուդենբենդերին հրավիրել է այս տարի Երևանում կայանալիք «Կանանց դերը ժողովրդավարության, խաղաղության և անվտանգության խթանման գործում» թեմայով միջազգային գագաթնաժողովին:

Премьер-министр Пашинян встретился с Франком-Вальтером Штайнмайером, госпожа Акопян - с супругой президента ФРГ (видео)
Поддержи А1+!Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян и госпожа Анна Акопян посетили резиденцию Президента Федеративной Республики Германии, где встретились с Президентом Федеративной Республики Германии Франком-Вальтером Штайнмайером и его супругой Эльке Бюденбендер. После церемонии встречи премьер-министр Пашинян и госпожа Акопян сделали запись в книге почетных гостей, после чего премьер-министр РА имел частную беседу с президентом ФРГ, а госпожа Акопян с Эльке Буденбендер.
Встреча Премьер-министра РА и Президента ФРГ продолжилась в расширенном составе.
Никол Пашинян и Франк-Вальтер Штайнмайер обсудили ряд вопросов, касающихся армяно-германского сотрудничества. Упоминалось о развитии сотрудничества в политической и экономической сферах. В этом контексте было отмечено активное сотрудничество правительств двух стран.
Президент ФРГ выразил готовность содействовать укреплению двусторонних связей и подчеркнул важность реформ, направленных на развитие демократии в Армении.
Никол Пашинян подробно рассказал о процессе институциональных реформ и отметил, что демократия имеет стратегическое значение для правительства РА.
Собеседники затронули процессы, происходящие в регионе Южного Кавказа, гуманитарный кризис, возникший в Нагорном Карабахе в результате незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора, и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
Г-жа Анна Акопян и Эльке Буденбендер отметили активную деятельность дам глав государств в разных направлениях.
Супруга президента ФРГ акцентировала внимание на развитии сферы дуального образования и реализуемых в этом направлении планах, представив подробности о шагах, предпринимаемых в Германии.
Супруга премьер-министра отметила, что фонд «Мой шаг» также реализует программы в сфере дуального образования.
Подчеркнута важная роль женщин в установлении и укреплении мира. В этом контексте госпожа Акопян пригласила Эльке Буденбендер на международный саммит «Роль женщин в продвижении демократии, мира и безопасности», который состоится в Ереване в этом году.